Černé perly i největší koně

Do Lysé nad Labem přijelo sedm fríských koní a po dopolední chovatelské přehlídce předvedli své umění pod sedlem při drezuře, na dlouhých opratích i v zápřeži. Diváci potleskem odměnily příchod dvou zástupců plemene shire – klisna a hřebec.

Fríské koně pod sedlem předvedla Vendula Šponarová (1769 Pieter van Diphoorn), na oprati Leoš Novotný (Steven fan Wieke´s hiem), vysokou drezúrní školu předvedl Jan Vávra (Jeroen van StalJaegerhof) a  dvojspřeží fríských koní (Bento van de Pionier a Rindert fan e Sanmár) představil Josef Iš.

Fríští koně jsou starým plemenem, a i když se velmi málo podobal dnešnímu typu fríského koně, byl ve středověku oblíbeným koněm rytířů. Unesli totiž rytíře v plné zbroji a přitom se koně dobře ovládali. Asi od poloviny šestnáctého století se tehdy v Holandsku objevily temperamentní španělští koně, kteří byli kříženi s frískými koňmi koně se stali rychlejšími, obratnější a ušlechtilejší, vynikající pod sedlem i v tahu.
V roce 1879 byla založena plemenná kniha „Friesch Paarden Stamboek“. Nyní je hlavní plemenná kniha je v Drachtenu, kde se každoročně konají výkonnostní zkoušky hřebců. Koně jsou vždy černě zbarvení, typickým znakem je hustá dlouhá černá vlnitá hříva a stejně hustý dlouhý ohon a rousy.

Můžete vidět videozáběry z chovatelské přehlídky.

 

Shirské koně přivezli z Mysletic, kde se chovem toho plemene zabývají. Při dopolední chovatelské přehlídce byli koně předvedeni na ruce. Jsou to velcí koně (hřebci v kohoutku průměrně 178 cm a více a klisny 163 cm a více), jedo z největších plemen koní. Skeyton Matthew je černý čtrnáctiletý shirský hřebec dovezený 2014 z Velké Británie. Jako šestiletý získal titul super-premium, nejvyšší známku kvality hřebce podle potomstva. Matthew má přes 70 potomků zaregistrovaných v Shire Horse Society UK. Je jediným licencovaným shirským plemeníkem v České republice. Také klisna Ellston Harmony je černá a narodila se v roce 2010 právě po otci Skeyton Matthew z matky Ellston Dellilah a jako dvouletá byla dovezena do ČR. Shirští koně byli odpoledne předvedeni pod sedlem a v postroji.

Lepší představu o velikosti těchto koní si můžetze udělat podle videozáznamu z chovatelské přehlídky.

 

Podrobněji o výstavě Kůň 2015 v týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *