07.06.2010 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České podkovy na veletrhu v Mnichově

Česká republika se v květnu stala partnerskou zemí mnichovského veletrhu Pferd International 2010. Koně, jezdci a vystavovatelé odjeli do hlavního města Bavorska v režii české centrály cestovního ruchu, státní příspěvkové organizace CzechTourism. Společnost Profi Press se postarala o produkci tiskového materiálu, prezentujícího Českou republiku jako „zemi, kde je kůň národní památkou“.

Význam akce potvrdil v úvodním proslovu Helmut Brunner, bavorský ministr pro výživu, zemědělství a lesy, stejně jako mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky ve Spolkové republice Německo Rudolf Jindrák. Českou účast zdůvodnil v katalogu výstavy před jejím zahájením také generální sekretář České jezdecké federace Ing. František Lomský zcela logicky – měli jsme co nabídnout a také jsme to udělali.

Equitana, Hippologica,
Pferd International

Německo se proslavilo už v minulém století skutečně světovou výstavou koní a všeho, co k nim patří. Ta má název Equitana a koná se v Essenu jednou za dva roky. Příští ročník je na programu 12. – 20. března 2011.
Berlínská Hippologica je menší, podle důležitosti druhou zavedenou německou akcí propagující aktivity kolem chovu koni a navštívit ji lze letos mezi 9. a 12. prosincem.
Pferd International v Mnichově netvrdí, že je událostí celostátního významu a psalo se o něm běžně jako o největší akci svého druhu na jihu Německa.
Olympijský areál Mnichov – Riem je ovšem něco, co můžeme sousedům zatím jen závidět. Najdeme ho blízkou obou mnichovských dostihových závodišť, klusáckého jménem Daglfing a dráhy Riem, určené cválajícím plnokrevníkům.
Dvě kryté jízdárny – Olympijská hala a Nová hala, kolbiště pro parkur a Norimberská drezurní aréna, Olympijský jezdecký stadión pro show, westernové předvadiště, k tomu dostatečně prostorná opracoviště a samozřejmě zázemí pro diváky - to vše bylo k dispozici během čtyř dnů.
Velké peníze silných sponzorů a odpovídající mediální zájem dokázaly téměř vše – jen zařídit slušné počasí nebylo v jejich moci.

Soutěže plné zlata

Program show charakterizovaly názvy jednotlivých předváděcích dnů – Naši chladnokrevníci a haflingové, Pestrý svět plemen koní, Den barokních koní a Den historických spřežení.
Jinými slovy – tady nešlo a ani nemohlo jit o žádnou revoluci, protože asi všechno už bylo v tomto směru někdy a někde vyzkoušeno.
Sportovní náplň Pferd International je naopak určitě výjimečná jak kvantitou, tak kvalitou. Připraveno bylo totiž 40 mezinárodních skokových a drezurních soutěží. Třídu startujících není třeba příliš komentovat, snad postačí tři následující věty.
Hned první ze soubojů na skocích vyhrál Hugo Simon v sedle holštýnského hnědáka Caldato 3. Legendární Rakušan, patřící několik desítek let k absolutní jezdecké elitě se mimochodem narodil před 68 lety v Křivé Vodě na Šumpersku.
Na drezurním obdélníku předváděla svá kouzla s koňmi jako El Santo nebo Roccadero skvělá Isabell Werthová, majitelka pěti zlatých olympijských medailí, šestinásobná mistryně světa a majitelka sedmi prvních míst z Mistrovství Evropy.

Výborně – a méně dobře

Českou republiku reprezentovali v soutěžích oba Jezdci roku 2009, suverén domácích parkurů Aleš Opatrný a královna drezury Ema Jančářová, na výše uvedená esa ale samozřejmě mít nemohli.
Národní sestavu zkompletovali mistr světa ve voltiži Petr Eim, čtyřpspřeží starokladrubských běloušů dirigovaných Petrem Vozábem a „zlatí“ koně z Jezdecké školy Equus Kinsky.
Co se koní a jezdců týká, nemohli jsme poslat do Mnichova nic lepšího. Naprosto oprávněná byla i účast Dostihového spolku, pořadatele mimořádného dostihu „Czech made“ - Velké pardubické steplechase cross country.
České zastoupení v kategorii center sportovního a rekreačního ježdění byla naopak velmi, velmi slabé.
A to, že se v areálu čepovalo české pivo jen z jednoho nevýznamného regionálního pivovaru je lepší vůbec nerozvádět. V tomto případu jsme tedy své trumfy nechali doma.

Jak to viděl sekretář

Jak hodnotí českou účast v Mnichově již zmíněný generální sekretář České jezdecké federace?
„Je třeba zdůraznit, že její hlavní náklady nesl CzechTourism. Byla to výjimečná nabídka, která umožnila vystavovatelům účastnit se za symbolickou cenu 2 500 Kč,“ uvedl pro týdeník Zemědělec Ing. Lomský.
„Pokud jde o vystoupení českých koní a jejich partnerů, pak jsem velmi spokojen. K pozitivům řadím i nové kontakty s předními osobnostmi bavorského sportu. Opakovaně jsme byli německou stranou ujištěni, že naše země zanechala v Mnichově velmi pozitivní dojem. Jsem přesvědčen, že je možné rozvíjet další spolupráci, například na úrovni funkcionářů nebo pořadatelů mezinárodních závodů, pokud o ni projeví zájem profesně a jazykově dobře vybavení Češi.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down