Chovatel se povedl, Lysá byla plná

Celostátní výstava drobného zvířectva na Výstavišti v Lysé nad Labem, nazvaná jednoduše Chovatel, se povedla po všech stránkách. Bránu do areálu museli pořadatelé v pátek 22. listopadu otevřít dlouho před avizovaným zahájením, protože fronta čekajících zájemců nebezpečně rostla. Při slavnostních úvodních projevech už bylo u klecí s králíky, holuby a drůbeží plno.

Elitní záležitost Českého svazu chovatelů (ČSCH) zaštítil ministr zemědělství Jaroslav Palas a punc skutečně uznávané události jí navíc dala i účast Urse Freiburghause, prezidenta Evropského svazu chovatelů drůbeže, králíků, holubů a drobných hlodavců (EE).
„ČSCH má v naší organizaci, založené už v roce 1938, své pevné místo. Čeští delegáti odvádějí ve všech jejích sekcích prvotřídní práci a nebylo proto náhodou, že předseda ČSCH Ing. Jaroslav Kratochvíl byl loni zvolen viceprezidentem EE,“ zdůraznil Freiburghaus, velmi spokojený s kvalitou prezentovaných zvířat.

Příval pohárů

Katalog výstavy uvedl 6423 živých exponátů a přestože se někteří z nich do Lysé nakonec nedostavili, byly haly zcela nabité. Pro chovatele nejlepších králíků, holubů a drůbeže bylo připraveno vedle titulů (vítěz plemene, čestná cena) 84 pohárů, medailí, plaket a talířů. Prezídium EE například ocenilo samici vídeňského šedého králíka z chovu Josefa Zusky z Prahy – Velké Chuchle medailí a ministrův pohár určil stejného chovatele za „nejúspěšnějšího vystavovatele králíků“ na výstavě vůbec. V kategorii drůbeže získal obdobné uznání Jiří Zemek z obce Ploty u Vlčnova díky kohoutovi měděně červené hempšírky.
Prezident Freiburghaus věnoval svou přízeň mimo jiné holubovi plemene modena – gazzi, odchovanému Jindřichem Beranem z Úval, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR MVDr. Josef Holejšovský se rozhodl mezi českými strakáči pro králíka Milana Havla z Hlinska. Zakrslá bílá kachna zajistila pohár předsedy ČSCH Kratochvíla Anetě Doležalové z Němčiček u Jevišovic – a Aneta tedy odjela z Lysé s titulem „nejúspěšnější mladý chovatel“ mezi drůbežáři.

Smyslupný přesun

Pro přesun nejvýznamnější vystavovatelské aktivity ČSCH z tradičního Brna do nymburského regionu byly podle předsedy Kratochvíla rozhodující ekonomické důvody: „Skromnější prostředí v Lysé bylo mnohonásobně vyváženo jak ekonomickou, tak obecnou vstřícností a ochotou při přípravě i samotném zabezpečení akce,“ řekl.
Společnost Výstaviště Lysé nad Labem (VLL) si už v době svého vzniku před osmi lety dala jeden zásadní cíl – udělat ze svého areálu místo navštěvované především lidmi z venkova. „Chceme nadále pořádat výstavy, které jim mají co říct,“ dodal ředitel VLL Miroslav Zelenka. „A Chovatel takovou záležitostí určitě byl.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *