Do Brna už v červnu

Stovky hospodářských zvířat a expozice více než sto třiceti vystavovatelů si budou moci prohlédnout návštěvníci Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky, která se uskuteční na brněnském výstavišti od 25. do 28. června 2009. Tento projekt navazuje na akci, která se konala v minulých letech v Přerově. Souběžně s národní výstavou proběhne i mezinárodní výstava chovatelských a jezdeckých potřeb Propet. Návštěvníkům se tak naskytne jedinečná podívaná na soutěže zájmových zvířat.

Na zajištění celorepublikové výstavy hospodářských zvířat se velmi aktivně podílí Českomoravská společnost chovatelů, Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, Český svaz chovatelů masného skotu, Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR, Asociace svazů chovatelů koní ČR a jako spoluorganizátor výstavy společnost Genoservis. Všechny svazy budou mít vlastní expozice v pavilonu „F“ vedle expozic hospodářských zvířat, kde představí ta nejlepší zvířata skotu, prasat, ovcí a koz z českých chovů. O kvalitě skotu našich chovatelů svědčí i zájem Ministerstva zemědělství Ruské federace financovat nákup živého skotu z České republiky. Delegace MZe RF proto zamýšlí navštívit červnovou Národní výstavu a navázat spolupráci s českými firmami při jednáních u kulatého stolu.

Technologie pro živočišnou výrobu
Na brněnském výstavišti najdou návštěvníci také technologie potřebné k zajištění živočišné výroby. Své produkty a služby představí v pavilonu „V“ firmy zabývající se inseminační a reprodukční technikou a genetikou jako Plemo, Česká PIC, Chovservis, ISB Genetic, Haná Genetik, Hema, Agrovýzkum, Gensemex a CRV Czech Republik. Dále převážně firmy, které nabízejí krmné směsi, vitaminové produkty, dezinfekční přípravky, diagnostické a léčebné přípravky i laboratorní techniku, jako Sano, Guyokrma, Medipharm, AN Brno, Bochemie, Fides Agro, Provit, Trewit, Univit, Závod biochemických služeb, Alltechnology C. Z., Schaumann, Noack, Kheiron, Kemin, Agro-Best, Trow Nutrition Biofaktory, Arco, Mikrop Čebín, Slavkovské krmné směsi, JET Company, Agroma Trade, Nutratech, Bioferm CZ, Inlab, Phramed, Format 1 a ABS CZ, Bentley Czech.
Technologie pro výrobu krmiv, chov hospodářských zvířat a zemědělské stavby zde zastupují společnosti Brunnthaller, Kohimex, Alex Industries, V. Racek, Agrotrans, AgroKonzulta Žamberk, Atro-Beton, Algo, Ketris, Navos, Bauer Agromilk, KSK Krajčovič, Lukrom milk apod. Informační a poradenské služby nabízí velký stánek Ministerstva zemědělství ČR, Zemědělského svazu ČR, Agrární komory ČR, Ústavu zemědělské ekonomiky a informací a České pojišťovny.

Bez techniky by to nešlo
Na národní výstavě nebude chybět ani zemědělská mechanizace, nakladače, dopravníky, kontejnery, zásobníky, cisterny a další dopravní a manipulační stroje, bez kterých by se farmáři a chovatelé hospodářských zvířat neobešli.
Na volné ploše „A“ a „M“ představí zemědělskou techniku zejména regionální prodejci, ale i výrobci a dovozci. Mezi nimi společnosti Gordex, Agroservis Sedláček, AGROTEL GmbH, BISO Schrattenecker, CanAgro, CIME, WTC Ing. Ťulpík, Kamír, Lanit Plast, Lukrom Zlín, MGM Holešov, Milan Kopřiva, Agro Trnava, Molčík Agro, Pekass, Pol-Agro Trading, Polský dům – zemědělská technika, STS Prachatice, TAURUS Chrudim, TRASO, Unimarco, Navos, Jiří Drda, ALM centrum, DSP Engineering a další.

Biomasa – projekt budoucnosti
Část výstavy bude věnována využití bioenergie. V pavilonu „V“ na ploše o rozloze 315m2 se představí například firmy Schaumann BioEnergy, Kovo Novák, UTS Biogas, Tomášek Servis, Družstvo Ekover, EnviTec Biogas Central Europe, Weltec BioPower, Laski a agriKomp Bohemia s novinkami tohoto rozvíjejícího se oboru.
V nomenklatuře převažují zejména bioplynové stanice, neboť se úzce váží na živočišnou výrobu. U nás zatím funguje pouze několik bioplynových stanic. V technologiích na zpracování biomasy má Česká republika oproti Německu, Rakousku a Švýcarsku zpoždění. Podle odborníků jde na jednu stranu o nevýhodu, na druhé straně začínáme získávat v tomto směru nejmodernější zařízení. Proto máme šanci rychlé expanze. Český zemědělec však zatím nemá důvod do špičkových technologií investovat, neboť jde o značné množství peněz. Nyní bude záležet, jak se k této situaci postaví stát a zda poskytne do tohoto odvětví nějaké dotace.
Zpracování energetických plodin bude i tématem doprovodného programu prvních dvou dnů Národní výstavy. Jeden den se přednášky věnují bioplynovým stanicím, druhý den tématu kompostování a zbytková biomasa.

Propagace českých zemědělských produktů
Vedle zvířat a techniky budou farmáři propagovat české zemědělské produkty. Cílem je informovat návštěvníky – spotřebitele, proč mají preferovat domácí výrobky a jak rozpoznat kvalitní produkt od toho méně kvalitního. Problém nákupu českých výrobků je umocňován mimo jiné také skutečností, že většina spotřebitelů jednoznačně nepozná, kdy jde o výrobek tuzemský. Názvy výrobků působí v řadě případů klamavě, kdy pod ryze českým označením se skrývají dovezené produkty. Jediným jednoznačným potvrzením původu každého zboží na jeho obalu je elipsovitý znak, kde je formou iniciál uvedena země původu a číslo provozovny přidělené v rámci EU. Toto označení bývá velice často špatně čitelné, psané malými písmeny a tím je orientace kupujících v tomto směru velmi ztížena.
Záměr propagace českých potravinářských produktů podpoří na červnové Národní výstavě také nejznámější značka kvality domácích potravinářských a zemědělských výrobků Klasa, kterou od roku 2003 uděluje ministr zemědělství. Zpestřením pro návštěvníky výstavy budou ochutnávky syrového mléka, mléčných výrobků, různých druhů masa a jiných lahůdek. Zájemci tak budou moci porovnat chuť a kvalitu domácích i zahraničních výrobků.
Klíčové informace
-Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky se uskuteční na brněnském výstavišti od 25. do 28. června 2009.
-Představena budou nejlepší zvířata skotu, prasat, ovcí a koz z českých chovů.
-Na brněnském výstavišti najdou návštěvníci také technologie potřebné pro chov hospodářských zvířat a výrobu krmiv.
-Nebude chybět ani zemědělská mechanizace, nakladače, dopravníky, kontejnery, zásobníky, cisterny a další dopravní a manipulační stroje.
-Část výstavy bude věnována využití bioenergie a propagaci českých potravinářských produktů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *