Efektivně chovat masný skot

Ve čtvrtek 12. října se v areálu ČMSCHv Hradištku pod Medníkem konala na konference na téma Efektivní chov masných plemen skotu 2017. Přednášky se týkaly ekonomiky, plemenářské práce a reprodukce a zdraví v chovech masného skotu. V odpoledních hodinách proběhla přehlídka plemenných býků masných plemen společnosti Natural ochutnávkou rožněného masa plemene angus.

O zahájení konference se postaral Ing. Jiří Burdych (VVS Verměřovice) a o ekonomických aspektech přednášel potom Ing. Miroslav Vráblík (ČSCHMS). Vysvětlil posluchačům, jak zásadní je odchovat co nejvíc telat na sto krav a zbytečně neoddalovat první zapuštění krav a neprodlužovat mezidobí.

Zásady plemenářské práce a důležité ukazatele reprodukce shrnul ve své přednášce Ing. Jan Štráfelda, CSc. (Natural).

Závěrečnou prezentaci si připravil prof. Ing. Martin Kváč, Ph.D., a a věnovala se prevenci a řešení parazitárních onemocnění masného skotu. Popisoval šířené parazitů a příznaky promořeni stáda a jednotlivých zvířat. Mluvil o kryptosporidiích, kokcidiích, háděti dobytčím, motolicích, plicních hlísticích, gastrointestinálních nematodech a zdůraznil nebezpečí vzniku rezistence parazitů při používání dlouhodobě totožného léčiva a při špatném managementu stáda z hlediska množených parazitů.*

Podrobněji v časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *