Jeden den pro český strakatý skot

Hlavním městem chovu českého strakatého plemene se na jeden den stala výstava v Radešínské Svratce. Chovatelé, kteří měli možnost již posedmé navštívit tuto přehlídku, tentokrát shlédli více než stovku zvířat dovezených z šestadvaceti podniků, a pozorovat klání. Na jeho konci rakouský rozhodčí Hans Tanzler vyhlásil šampiónku výstavy, tentokráte ze ZD Maleč.

První ročník výstavy se konal v roce 1994 a tehdy šlo o přehlídku dvaceti krav z pěti podniků. Za deset let vzrostl zájem natolik, že se jí letos zúčastnilo téměř tři desítky podniků, ze kterých přivezli více než stovku zvířat, venkovní plochu ve Svratce zaplnily i desítky stánků firem, nabízejících služby pro zemědělství. Expozici skotu doplnily i kolekce ovcí, koz, prasat a zemědělské techniky. Termín výstavy je zapsán již i v kalendáři světové simentálské federace.

Otevíral ministr
Záštitu nad akcí převzal ministr zemědělství Jaroslav Palas. V početné delegaci byl i místopředseda poslanecké sněmovny Jan Kasal, stínový ministr Jiří Papež, další poslanci a senátoři. Záštitu poprvé v historii převzal i kraj Vysočina a zahájení se zúčastnil hejtman kraje Vysočina František Dohnal.
Ministr v úvodu přítomné chovatele ujistil: „Záměrem ministerstva je v rámci doplňkových plateb podporovat chov skotu.“ Ten podle něho prošel od devadesátých let zásadními změnami. České strakaté plemeno považuje za reprezentativní do podhorských a horských oblastí, aby byly plně využity trvalé travní porosty. Výhoda kombinovaného plemene spočívá v lepším systému hodnocení jatečné kvality. Na trh se dostává kvalitní maso mladých býků, mínil ministr a upozornil na roli bezpečnosti potravin, především jejich vysledovatelnosti. „Kontrolou na BSE dáváme spotřebitelům signál, že maso není rizikové.“ Jako hlavní záměr považuje zabezpečit stabilitu a rozvoj zemědělských podniků.

Letošní šampiónka mezi prvotelkami
Úvod patřil předvedení dvou plemenných býků majitele Plemo, a. s. – českého strakatého plemene. První představitel linie Bavor BA-032 (OM: Horwein) z chovu ZOD Čáslavice a druhý Laban LB-354 (OM: MKM-164) z Agris Jedovnice, s. r. o. Oba dosahovali živé hmotnosti přes tunu.
Poté se hodnocení ujal Hans Tanzler z Rakouska, který je předsedou mezinárodní komise pro sjednocení zevnějšku fleckvieh populace. Nejprve se kolem čtyřicítky krav na první laktaci utkalo o titul šampiónky v této kategorii. Ocenění nakonec získalo ZD Maleč za prvotelku č. 127619502, otelenou 6. 2. 2004 (ve věku 30 měsíců), po otci MOR-45, otec matky EB-423. Za prvních sto dní nadojila 2941 kg mléka s 3,98 % tuku a 3,77 % bílkovin. Posuzujícího přesvědčila především velkým rámcem, hloubkou, korektními končetinami. Na druhé příčce se umístila prvotelka ze ZOD Čáslavice (O: BJ-124, OM: BA-23), otelená 15. 2. 2004. Třetí zaujala dcera MKM-215 (OM: HG-11) ze ZD Nová Ves – Víska.

Ocenění starším dojnicím
Ve skupině starších krav získala nejvyšší ocenění dojnice č. 125053101 z VOD Zdislavice po otci ZEL-47 (OM: BA-32), která na první laktaci nadojila 6837 kg mléka se 4,01 % tuku a 3,45 % bílkovin. Vynikala především utvářením vemene. Na druhém místě vyhlásili dojnici ze ZD Nová Ves – Víska po BJR-228 (OM: HG-11). Ta nadojila na první laktaci 6626 kg mléka s 3,52 % tuku a 3,27 % bílkovin. Třetí místo zaujala rámcová plemenice z chovu ZOD Čáslavice po LON-3 (OM: HG-1). Na druhé maximální laktaci nadojila 7821 kg mléka (4,0 % tuku, 3,71 % bílkovin).
Závěr přehlídky patřil vyhlášení šampiónky výstavy, kterou se stala prvotelka ze ZD Maleč, která již získala nejvyšší ocenění ve své kategorii. Představuje moderní kombinovaný typ, s velkým rámcem, kvalitními končetinami a vemenem.
Cenu nestora šlechtění českého strakatého skotu doc. Bohumila Suchánka pro plemenici s nejvyšší dlouhověkostí si odvezli chovatelé z Vod Kámen.

Miss Sympatie
Naše vydavatelství Profi Press, s. r. o., vyhlásilo již tradičně anketu o nejsympatičtější dojnici. Po sečtení hlasů si pohár pro vítězku časopisu Náš chov, Farmář a týdeníku Zemědělec odvezli chovatelé ze šlechtitelského chovu ZD Maleč za prvotelku, která byla zároveň vyhlášena šampiónkou výstavy.

Řekli o výstavě
Výstava v Radešínské Svratce se stala cílem cesty nejen chovatelů z Česka, ale i ze zahraničí. Ze Slovenska přijela početná delegace v čele s předsedou Zväzu chovatelov slovenského strakatého dobytka Ing. Jozefom Vengrínom. Velká skupina přicestovala z Bavorska, Rakouska a dalších zemí. Bavorského farmáře Hanse Lettmaira jsme zastihli, jak si prohlíží vystavená zvířata. Lettmair hospodaří na 50 ha a chová 30 krav fleckvieh s užitkovostí téměř 10 000 kg mléka za laktaci. Produkuje plemenná zvířata i embrya, která prodává do celého světa. „Byli jsme ve Svratce již před dvěma lety, dojnice na letošním ročníku mají vyšší rámec, výborná vemena, trochu méně masa,“ uvedl na dotaz, jak hodnotí kvalitu předvedených plemenic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *