Kříženci na maso

Na výstavu PragaAgro přivezli chovatelé na ukázku 24 kusů skotu masných plemen. Národní výstava těchto plemen se konala v Letňanech v roce 2001 a další ročník bude až v roce 2003.

Ze ZD Chýšť pocházeli čtyři kříženci českého strakatého plemene s belgickým modro-bílým a ze ZD Podlesí Ročov dva kříženci holštýnského s belgickým modro-bílým. „Chtěli jsme ukázat vhodné plemeno k užitkovému křížení, které dokáže v kombinaci s českým strakatým nebo holštýnským skotem dát takové potomstvo, u kterého vynikne masná užitkovost,“ vysvětlil záměr ředitel ČSCHMS Karel Šeba. „V F1 generaci nejsou vůbec problémy s těžšími porody, kříženci se vyznačují bezproblémovými porody a vynikající masnou užitkovostí.“
Zemědělské družstvo Chýšť se věnuje chovu belgického modro-bílého plemene. „Letos se nám narodilo osm čistokrevných telat po embryotransferu, dva další kusy jsme přikoupili a deset embryí je v přenosu,“ říká zootechnik podniku Oldřich Rozsévač. V podniku využívají právě křížení českého strakatého plemene s belgickým modro-bílým. „Máme okolo padesáti kříženců,“ doplňuje zootechnik. Křížence jalovičky prodávají na jatka ve váze kolem 250 kg a býčky dokrmují do jatečné hmotnosti.
Protože záměrem svazu bylo ukázat návštěvníkům, jak mají vypadat kvalitní zástavová telata, přivezli do Prahy po dvou kusech zástupce dalších osmi u nás chovaných masných plemen. Tradičně divácky atraktivní podívanou jsou dospělí býci. Tentokrát byli k vidění dva, aberdeen angus Imper ZAA 354 a Pirate ZBM 190 plemene belgické modro-bílé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *