Krmné dávky z Kanady

Provincie Quebec je druhá největší v Kanadě se 7,5 miliony obyvatel a zemědělsky nejvýznamnější – s podílem 85 % na produkci. Pěstují zde především kukuřici, obilí, brambory a sóju. Průměrná užitkovost u krav dosahuje 7 500 kg mléka. Měli jsme možnost navštívit dvě různé farmy . První specializovanou na produkci mléka a druhou na výkrm skotu. Majitelé obou farem poskytly údaje o složení krmných dávek. Pokud jde o objemná krmiva a vlhké zrno kukuřice oba používají ke konzervaci výrobky společnosti Lallemand.

Na farmě Miro
Bratři Mario a Michel Pichette jsou již čtvrtou generací farmářské rodiny, která hospodaří na farmě Miro nedaleko Montrealu. Podnik převzali v roce 1988 od otce. Jde o typický provoz zaměřený na produkci mléka. Průměrná užitkovost stáda 120 krav přesahuje 9000 kg mléka na dojnici. Celkem chovají 240 kusů skotu a na 300 ha pěstují kukuřici na zrno a siláž, obilniny. Litr mléka o standardním obsahu bílkovin 3,35 % prodávají za 66 centů (tj. okolo 13 Kč). Celoročně krmí směsnou krmnou dávku míchacím krmným vozem. Krmivo zakládají dvakrát denně.
Jednotná krmná dávka pro produkční stádo má následující složení:
9 kg vlhkého zrna kukuřice (28 % sušiny)
19 kg vojtěškové senáže ( sušina okolo 40 %)
16 kg kukuřičné siláže
2 kg sena – jaoko zdroje vlákniny
1,8 kg extrudované a mikrotizované sóji
minerální a vitamínový doplněk

Feed lot – výkrm skotu
Na farmě Bonneterre v St. Paul de Joliette hospodaří Richard Renaud s manželkou Sylvian. Ještě s pěti zaměstnanci stihnou obhospodařit 1240 ha zemědělské půdy a ročně prodat okolo třech tisíc vykrmených kusů skotu. Celkově má výkrmna kapacitu1750 míst. Farmář dobytek nakupuje v různých chovech v Kanadě ve hmotnosti okolo 100 kg a vykrmené kusy ve stáří kolem 16 měsíců a hmotnosti okolo 800 kg prodává na kanadská jatka. Hovězí maso se těší u spotřebitelů v Kanadě značné oblibě. „Dosahujeme průměrného denního přírůstku 1,7 kg,“ říká farmář. Realizačné cena za jatečný trup při výtěžnosti 58 % dosahuje dva kanadské dolary za libru, tj. asi čtyři (okolo 80 Kč) za kilogram.
Krmná dávka má následující složení:
Sója, kakaové slupky, vojtěšková siláž, kukuřičná siláž, vlhká kukuřice a sláma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *