Kůň 2015 – dopolední představení

Po tři dny bylo v dopoledních hodinách předvadiště zaplněno mnoha plemeny u nás chovaných koní, konala se tu chovatelská přehlídka, předvedení na ruce. K vidění bylo asi pětadvacet plemen s různým počtem zástupců.

V hale C se představili starokladrubští hřebci Národního hřebčína Kladruby nad Labem, a to vraníci i bělouši.

Národní hřebčín v Topolčiankách přivezl své lipické koně, Zemský hřebčinec v Písku české teplokrevníky, Zemský hřebčinec v Tlumačově českomoravské belgické koně a slezské noriky. Předvedeni byli také Shagya-arabi, luisitano, koně paint horse, quarter horse, kentucky mountain saddle horse, fríští koně, koně kinských, norik, shireští  koně, irští cobové, fjordští koně, ale také islandský kůň, huculové, welští a shetlandští pony, welsh part bred, koně minihorse, americký mountain shetland i oslové.

Na přiloženém videu je část prezentace fjordských koní.  Chov fjordského koně je jeden z nejstarších chovů na světě. Středisko chovu se nacházelo na západě Norska. Ze všech moderních plemen koní se právě fjordský kůň nejvíce podobá divokému koni. Uchoval si mnoho z houževnosti divokých předků i jejich zbarvení. Pro fjordského koně je typické jeho plavé zbarvení s dvoubarevnou hřívou (uprostřed černá a po stranách plavá) se zebrováním na nohou a úhořím pruhem. Dalším typickým znakem plemene je mírná povaha, pro svůj menší vzrůst je vhodný jak pro malé, tak pro velké jezdce i pro začátečníky. Fjordští koně v Lysé nad Labem byli zástupci Fjordského hřebčína Stará Paka.*

 Podrobněji v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *