Letní prázdniny vídeňských hřebců

Hřebci ze Španělské jezdecké školy ve Vídni pobývali mimo hlavní město v době nejteplejších měsíců na zasloužené dovolené již před vypuknutím druhé světové válce a znovu se tento systém obnovil v roce 1960. Letní několikatýdenní přestávka (v červenci a srpnu) byla součástí aktivit jezdecké školy po mnoho desetiletí. Od léta roku 2005 tito hřebci žijí přes léto ve výcvikovém středisku v Heldenbergu nedaleko Vídně, v oblasti Dolního Rakouska. Byli jsme se podívat, jaké prostředí je tam pro ně připraveno.

Španělská jezdecká škola se svými hřebci trávila letní přestávku dříve například v Lainzer Tiergarten u Vídně a nyní již deset let v letním sídle v Heldenbergu. Ve středisku  jsou stáje pro výcvik mladých lipických hřebců pro vysokou drezurní školu ve Vídni.
Ze španělské jezdecké školy sem přijíždí v červenci a srpnu kolem 68 rezidentních hřebců, aby tu strávili sedm týdnů ve stájích s výběhy a s nádherným okolím vhodným k vyjížďkám.

V roce 2010 tady bylo vybudováno kolbiště o rozměrech 20 krát 60 metrů s hledištěm pro 300 lidí, tak aby bylo jezdecké centrum plně funkční a mohlo v letních měsících přivítat návštěvníky, kteří chtějí vidět lipické hřebce. Centrum slouží také jako vzdělávací centrum pro budoucí jezdce i mladé hřebce.
Ve stájích je celkem 81 boxů o velikosti 3,5 m2, a ty má Španělská jezdecká škola dvanáct měsíců k dispozici pro výcvik mladých hřebců, ale také je využívají již vyškolení hřebci, dvakrát až třikrát za rok po šest týdnů, aby si užili dostatek čerstvého vzduchu a svobody pohybu v přírodě.
Vzhledem k velkému počtu boxů jsou alespoň dvě křídla stáje mimo léto  prázdná a mohou být využita komerčně pro jiné koně. Ve výcviku tu bývá  35 lipických hřebců a v létě je jich tedy maximálně 81. Plocha výběhů a pastvin centra je asi 3,5 ha.
V Heldenbergu se také školí budoucí jezdci vídeňské školy.  Přijímací zkoušky škola pořádá jednou za rok a šanci dostanou pouze čtyři (letos přijali pouze dva) nejnadanější jezdci. Žáci přicházejí do školy v šestnácti nebo osmnácti letech a jezdeckému výcviku se věnují denně asi sedm hodin. Teprve po 3 až 4 letech tréninku se jim svěří mladý kůň. Každý jezdec má na starosti zhruba pět koní a čeká ho asi pět až šest let tvrdého tréninku, než  bude moci předvést své umění ve vídeňské jízdárně.

První roky učení učni pracují ve stáji, ošetřují a čistí koně, učí se s nimi manipulovat, připravujíveškeré vybavení a není opomíjen samozřejmě jezdecký výcvik pod vedením zkušeného jezdce.
Učeň se může stát jezdcem za 8 až 12 let a někdy se stává, že svůj výcvik vzdá dříve.
Kritérii pro zařazení jsou minimální věk 16 roků,  ukončené vzdělání, ideální výška 172 cm, štíhlá postava,  sportovní a tvůrčí talent, velmi dobrá znalost cizích jazyků (nejlépe anglicky), silná empatie ke koni a licence určitého stupně rakouské jezdecké federace, nebo ekvivalentní zkoušky. Stát se jezdcem Španělské dvorní jezdecké školy není vůbec jednoduché a trvá to celá léta.*

 

Podrobněji v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *