Nový příbytek pro telata

Odchov telat je jednou z nejdůležitějších kapitol v chovu dojených krav. Stará poučka „jakou odchováš jalovici, takovou budeš mít krávu“ platí i v dnešním moderním světě. Nové technologie mohou ale v odchovu významně pomoci. O tom jsme se přesvědčili v zemědělském podniku AGRA Březnice, a. s.

Podnik se zabývá klasickou zemědělskou výrobou. Hospodaří nedaleko Bechyně na zhruba 2600 hektarech zemědělské půdy, z nichž je většina orné a okolo 600 hektarů zaujímají louky. V uzavřeném obratu stáda chová 510 krav převážně plemeno české strakaté. K živočišné výrobě patří také prasata.

Nový teletník je v provozu zhruba osm měsíců. Vznikl rekonstrukcí bývalého kravína K-174. Prvních několik dní stráví mláďata v individuálních boxech. Pak jsou rozdělena do osmi kotců s kapacitou až 25 kusů. Jak ale říká hlavní zootechnik Rostislav Novotný, nyní je v každém z nich okolo 15 telat. Vždy dva kotce mají společný mléčný automat Urban, do kterého se dávkuje kvalitní mléčná náhražka. K dispozici mají i starter a samozřejmě vodu.

Ostavená telata jsou ve třech kotcích a kromě starteru přijímají i směsnou krmnou dávku a seno.

Při rekonstrukci teletníku došlo i k přestavbě další stáje na stáj s porodnou v jedné části a s produkčními místy v části druhé. Na záběry z ní se podívejte na videu.*

 

Více si přečtete v Zemědělci

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *