Pětadvacátý ročník Sommet de l’elevage je minulostí

Na počátku října, ve dnech 5. až 7. října 2016, se konal velký veletrh, výstava hospodářských zvířat. Probíhají tu národní i lokální šampionáty masných a mléčných plemen skotu, ovcí a koní. Na volných plochách mají expozice firmy, které vyrábějí mechanizaci pro zemědělství, a jedna celá velká hala i části dalších jsou věnovány vystavovatelům z oborů výživy, reprodukce, genetiky i služeb pro zemědělství.

Na jubilejním ročníku se představilo na 2000 zvířat a přibližně 14 000 vystavovatelů. Branami výstaviště letos prošlo 88 000 návštěvníků, což je v porovnání s minulým ročníkem, kdy se ze zdravotních důvodů (bluetongue) nevystavil skot a někteří návštěvníci nepřijeli, obrovský nárůst ( v roce 2015 to bylo 72 000 návštěvníků). Výstava je každoročně věnována jednomu z plemen a letos to bylo plemeno, které je ve Francii nejoblíbenější (chová se tu 1670 krav) – charolais. Novinkou letošního ročníku bylo to, že šampionáty masných plemen skotu probíhaly v kruhové hale Zenith d’Auvergne.

V ringu v jednotlivých halách pro dojený skot bylo k vidění 550 zvířat (holštýnské plemeno, montbeliarde, brown swiss, normandské plemeno, tarrentaise, abondance, jersey, simentálský skot, pie rouge des plaines), v hale pro ovce se prezentovalo 400 ovcí různých plemen (ile de France, texel, charollais, hampshire, suffolk a francouzská rustikální plemena) a ve venkovním předvadišti  mohli diváci vidět na 300 koní (hlavně chladnokrevná plemena percheron, ardennais, auxois, breton). Dalšími masnými plemeny skotu, která sklízela bouřlivý potlesk publika, byla plemena limousin, plavé akvitánské, salers, gascon, aubrac, bazadaise, rouge de pres, hereford, ferrandaise a partenaise.

Předávala se také ocenění nejlepším inovačním výrobkům určeným pro chovatele či agronomy. Firmy se přihlásily do kategorií mechanizace, služby, vybavení chovů i potřeby pro pěstování plodin.  Označení  Sommet d´Or 2016 získalo nakonec dvanáct firem se svými výrobky (čtyři v kategorii mechanizace, tři vybavení živočišné výroby, čtyři výrobky patřily do skupiny služeb a jedna vítězná firma byla osivářská).*

Podrobněji v časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *