Plemeno měsíce července – Jerseyský skot

Jerseyský skot je přes svůj malý tělesný rámec jedním z nejproduktivnějších plemen a má úžasnou schopnost přizpůsobit se rozdílným podmínkám, což je vlastnost, která vedla k jeho rozšíření po celém světě. Mléko má vysoký obsah složek, nemá prakticky žádné problémy s otelením, je rané a ve stádě díky své dlouhověkosti zůstává déle než jiná dojená plemena.

V České Republice je jerseyský skot chován od šedesátých let, kdy byl dovezen k pokusným účelům na Školní statek v Lánech, Vysoké školy zemědělské v Praze.

V současnosti je průměrná užitkovost českých jerseyských krav 6000 kg mléka za laktaci u starších krav a 5450 kg mléka u prvotelek.

Chová se u nás zhruba 1900 čistokrevných a asi 4200 všech zvířat s krví plemen jersey. V České republice byli v roce 2015 registrováni tři býci v přirozené plemenitbě, jeden býk po základním výběru do inseminace a dvanáct býků bylo využíváno k inseminaci (pět z USA, tři z Velké Británie a čtyři z Dánska. Třem kravám bylo vystaveno potvrzení o původu pro export. Od roku 1990 se v ČR vede plemenná kniha jersey.

V časopisu Náš chov 7/2016 přinášíme další informace, a to i to, jak chovají  jerseyky na farmách v Tehově, v Lázu, Chorušicích, Dolním Částkově, Heřmanicích u Králík, u Brandýsa nad Labem či v Holubicích.

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *