Šampiónem plemene aberdeen angus pro rok 2017 je býk Mewil Universal

Titul získal nejstarší býk - Mewil Universal 112 Z, který je v majetku Jaroslava Zítka z Pechovy Lhoty.

Mladí býci vybraní v roce 2017

V býcích jako první soutěžili zástupci těch, kteří obdrželi státní registr v roce 2017. Na třetím místě se umístil Buick z Cunkova ET (ZAI 462) , chovatel a majitel je Farma Kozák, s. r. o.  Jde o velice kvalitního býka, ale přece jen z hlediska jeho výšky postrádám větší hloubkové parametry, proto třetí místo,“ zdůvodnil rozhodnutí Budler. Jako druhý z madých býků skončil Caesar Ikar (ZAI 477), jehož chovatelem i majitelem je Jaroslav Zídek z Pechovy Lhoty. „Tento býk je velice korektní a je velmi dobře vyvinutý na to jak, je starý. Má perfekční končetiny. Obdivuhodná je kapacita těla a hrudníku, nicméně v porovnání s býkem na první pozici má o něco slabší osvalení. Býk bude produkovat kvalitní potomstvo a bude dobrý i na použití na jalovice,“ mínil P. J. Budler.

Národním vítězem v této kategorii se stal Cukan red Tegro (ZAI 478) narozený 23. března 2016, jež odchovala společnost Tegro, s. r. o. v Těšenově. Tento červený býk je vynikající co se týká harmonie a vyrovnanosti. Exceluje masnou užitovostí, tvarem kýty i hloubkou hrudníku.  Přestoře je hluboký i jeho šířka je výborná. Pohybuje se ladně a korektně. Má velmi dobré utváření šourku,“ zhodnoti P. J. Budler.

 

Býci do tří let věku

V této kategorii soutěžili býci, kteří již působí rok v plemenitbě, vesměs narození v roce 2015.

Na třetím místě skončil býk Black z Telecí (PAA 733) narozený 18. ledna 2015 chovatele Ing. Josefa Dvořáka z Telecí, majitele společnosti Šumavský angus, spol. s. r. o. Soběsuky.

O místo jej předstihl býk Bio red ze Stvolínek (ZAI 385), podle rozhodčího velmi dobře vybalancovaný, harmonický funkční býk velmi ladný v pohybu. Býk, jehož chovatelem i majitelem je  Jan Hromas ze Stvolínek, by měl podle Budlera produkovat velmi funkční potomstvo.

To nejlepší nakonec – rozhodčí okomentoval posledního býka tedy vítěze následovně: „Býk plně splňuje všechny požadované aspekty, je plně harmonický, vyrovnaný, má významné osvalení ale je také jemný. Má všechno to, co k plemenitbě hledáme. Vyzdvihl bych krásně utvářenou záď, velmi kvalitní končetiny a vynikající utváření šourku.“

Národní vítězem se stal Bivoj red z Jakubovic (ZAI 340) narozený 11. února 2015, chovatelem i majitelem je Vetlabfarm, s. r. o. Jakubovice.

 

 

Býci nad tři roky věku  

Královská kategorie starších býků byla obsazena čtyřmi plemeníky. PJ ocenil s jakou kvalitou jsou tito býci na soutěž připraveni. Na třetí místo obsadil sedmiletého býka ZAA 870 jmeném Tukan Pavas, majitele a chovatele společnosti Šumavský angus, Soběsuky. Druhou příčku přisoudil červenému býkovi ZAI 098 Zeus red Tegro z Tegra Těšenov.

Titul národní vítěz starších býků nad tři roky získal Mewil Universal 112 Z (ZAA 896), chovatele firmy M. I. L. O. S. Inc. ČR, Angusfarma Mýto, 13. března 2011.

„Imponuje mne neuvěřitelná hloubka a délka jeho těla. I při pohledu zezadu jsou šířky vynikající. Fantastická je kapacita hrudního koše. Býk má na to, jakou hmotnost nosí, velmi atletickou a korektní chůzi. Možná, že není nejvíce osvalený ze skupiny, ale uchvátil mne svou harmoničností. Jsem si jistý, že své kvality přenáší na své dcery,“ zněl závěrečný komentář rozhodčího, který dodal, že je příjemně překvapen celkovou úrovní výstavy a kvalitou českých zvířat masných plemen.

Na závěr tříhodinové bitvy bojovaly národní vítězky a vítězové opět v ringu o titul šampión plemene aberdeen angus pro tento rok. Tento titul získal nejstarší býk – Mewil Universal 112 Z, který je v majetku Jaroslava Zítka z Pechovy Lhoty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *