Skutečně mezinárodní SOMMET 2012

Více než 80 000 návštěvníků mohlo vidět 2000 nejlepších francouzských zvířat a stejně tak navštívit expozice 1250 vystavovatelů, a to během tří dnů veletrhu Sommet de lélevage v Clermond Ferrand.

Tento ročník veletrhu byl dobrý z hlediska obchodu. Živočišné produkty se prodávají za dobré ceny, obzvláště masný skot, zástavový skot a ovce. To znamená, že chovatelé jsou optimističtější. Jedinou stinnou stránkou je pokles cen mléka v posledních několika týdnech“, shrnul prezident veletrhu Roger Blanc a dodal, že je důležité, že většina vystavovatelů dokázala udělat nějaký obchod.

Po dvouleté absenci ministra zemědělství, přijel letos na výstaviště francouzský ministr Stéphane Le Foll, který se viditelně bavil při procházení expozic a při rozhovorech s chovateli.

 

Mezinárodní aréna

Datum konání Sommetu je jako důležitá událost zapsán u zahraničních návštěvníků, jichž letos přijelo 3000 ze 70 zemí (proti 62 zemím v 2011) tento ročník s nesl ve znamení různorodostí kontaktů. Byli tu návštěvníci ze Středomoří, Evropa, společenství nezávislých států, sub saharské Afriky nebo Jižní Ameriky a mnoha dalších. Zahraniční návštěvníci také ocenili exkurze na farmy, které pro ně byly zorganizovány, aby mohli vidět praktické chovy hospodářských zvířat a popovídat si s farmáři.

 

Přes třicet konferencí!

Během 2. ročníku Sommetu 33 konferencí o nových technologiích, mezinárodním obchod a dalšího souboru témat.

 

 Dvě národní soutěže dopadly úspěšně

Přehlídka plemene blonde d’Aquitaine byla úspěšná Lionel Giraudeau, ředitel šlechtitelské organizace blonde d’Aquitaine plemene řekl, že i když museli snížit počet soutěžících na 380 místo obvyklý 600, dokázali vybrat reprezentativní zvířata od 190 chovatelů ze 43 departmentů. Druhou výzvou bylo přesně se držet plánu předvádění v ringu, který byl intenzivně využíván. Hlavní plus Sommet de l’élevage je mezinárodní dosah, kterého se dosáhne, když se zvířata předvádějí před delegacemi z Německa, Belgie, Rakouska, Nizozemska, či dokonce Kolumbie a Ukrajiny. Taková kombinace profesionálních organizací se jinde nevidí. Aukce měla stejný úspěch, 15 elitních zvířat bylo prodáváno v průměru po 8000 euro (tři z nich za více než 15000 euro).

OSRAR – Alpská selekční organizace čekala 11 let na zorganizování národní soutěže plemen abondance na Sommetu. Dominique Rippe se je dobře vědom potenciálu rozvoje chovu abondance oblasti Massif Central, která je aktivně zapojená do národního výběrového programu. Některá zvířata cestovala přes 13 hodin, ale chovatelé ocenili bezchybnou organizaci, čistá stání i uličky a fantastickou atmosféru. Nebylo tady žádné nepřátelství nebo žárlivost mezi chovateli – jediná hvězdou byl skot.

Dalšími plemeny, která jsme mohli vidět v ringu haly masných plemen, byla charolais, aubrac, gasconne, salers, limousin, parthenaise, belgické modrobílé, hereford, ferrandaise, bazadaise).  Mezi dojenými plemeny se předvedla: mentbeliarde, holštýn, tarentaise, jersey, pie rouge de plaines, simentál, brown swiss, normandský skot, villard de lains.

 

Rekordy v programu ovcí

Jednadvacátý ročník Sommet de l’Élevage znamená nový rekord v návštěvnosti haly ovcí a účastí na národních přehlídkách (plemeno suffolk a blanche du Massif Central). Stejný zájem byl o ukázky práce pasteveckých psů.

Sto dvacet studentů zemědělských škol soutěžilo v oblastní finále Ovinpiades (zacházení s ovcemi) a také zaujali mnoho návštěvníků.

Viděli jsme ovce plemen charollais, ille de France, texel, Hampshire, lacoune, ale také grivette, bizet, noire do Velay, rava, limousine.

 

Přehlídka koní přilákala obrovské davy

Celkem 230 chovatelů a 325 zvířat reprezentovalo devět francouzských chladnokrevných plemen koní (comtois, ardennais, percheron, breton, auvergnat), k vidění byli i jezdečtí koně, poníci (mérens, potok)a osli. Opět se ukázalo, že koně jsou favoritem návštěvníků výstavy.

 

Pro chovatele je Sommet hlavní událostí roku, jež nabízí nesrovnatelné podmínky pro prezentaci celého sektoru od genetiky až přes potravinářské a pracovnímu využití.

Sommet přivádí zahraniční kupcea a podporuje mezinárodní rozvoj.

V roce 2013 bude veletrh věnován národním přehlídkám, soutěžím plemen Salers a Montbéliard.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *