Atraktivní ovce do extenzivních podmínek

Kerry hill je anglické plemeno ovcí, které na svou příležitost v tuzemských chovech teprve čeká. Jinak to ale vypadá například v Nizozemsku, kde je oblíbené nejen kvůli svému atraktivnímu zbarvení, ale i nenáročnosti, adaptabilitě, vynikajícím mateřským vlastnostem a odpovídající užitkovosti.

 

Bílé bezrohé plemeno středního tělesného rámce s charakteristickými ostře ohraničenými černými znaky na hlavě a nohách a vzpřímenýma  ušima se u nás řadí k desítce z celkového počtu dvaatřiceti plemen, jejichž počet nedosahuje  ani sto bahnic v kontrole užitkovosti. Aktuální počet 35 bahnic plemene kerry hill v kontrole užitkovosti je rozdělený pouze mezi dva chovy, přitom na farmě Jany Vohryzkové ve Třešovicích na Strakonicku najdete 31 plemenic. Svoje první zvířata tohoto krátkovlnného plemene s kombinovanou užitkovostí dovezla již před dvanácti roky.

„Kerry hillky jsem poprvé viděla na letáku s vyobrazenými plemeny ovcí, který jsme dostali od známých z Belgie. Zalíbily se mi natolik, že se manžel s belgickými kamarády domluvil a do měsíce jsme už jeli pro plemenná zvířata. Deset bahnic a berana linie Kevin jsme dovezli na podzim v roce 2004 ze dvou nizozemských chovů. Zvířata byla ve věku osmi měsíců a svým genotypem ARR/ARR patřila do skupiny, která je geneticky nejodolnější vůči scrapii, neboli klusavce ovcí. Asi za tři, čtyři roky jsme jeli do Německa pro další dva plemeníky, které jsou v plemenné knize evidovaní pod jmény Kelly a Kavalir. Postupně jsme navýšili stádo až na současný počet 30 bahnic základního stáda. Letos chceme dovézt ještě alespoň dva plemenné berany. Nové linie budou pravděpodobně z Nizozemska, kde je toto plemeno velmi oblíbené. V zemi původu je ovcí tohoto plemene kupodivu málo a navíc jsou drahé. Je zajímavé, že tamní kerry hillky mají dlouhý ocas jako liška, naproti tomu v Nizozemsku jim ho krátí v úrovni hlezen a v Německu ještě více. V našem chovu jsme zavedli nizozemskou délku ocasu,“ přiblížila v úvodu našeho setkání začátky chovu uvedeného málopočetného plemene zkušená farmářka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *