Chov ovcí pod širým nebem

Pro svou dobrou přizpůsobivost, odolnost a nenáročnost na krmení, ale i kvůli vynikajícím mateřským vlastnostem, odpovídající růstové schopnosti jehňat a v neposlední řadě i dědičné odolnosti vůči hnilobě paznehtů je romney celosvětově nejrozšířenějším plemenem ovcí. Vzhledem k předpokladům pro celoroční pastevní chov si toto tradiční plemeno původem z Anglie získává pozornost také u našich ovčáků.

Ovce romney, které byly vyšlechtěné v anglickém hrabství Kent, patří mezi významná plemena rozšířená po celém světě. Důvodem je jejich snadná přizpůsobivost, dobré aklimatizační schopnosti a snášení i vlhčích klimatických podmínek. A to nejen v nížinách, ale i v podhorských a mírnějších horských oblastech. Velmi ceněná je i odolnost plemene vůči nakažlivé hnilobě paznehtů, červivosti plic a zažívacího ústrojí. Volbě romney nahrávají i jeho velmi dobré pastevní vlastnosti a schopnost celoročního pobytu na pastvině, kde zúročí svou dobrou chodivost.
Je středního až většího tělesného rámce s dobře vyvinutou hrudí a pevnou kostrou. Hlavu má krátkou, širokou a bez rohů. Hřbet má široký a rovný. Mulec a paznehty tmavé. Bahnice dosahují živé hmotnosti 80 až 90 kg, berani mohou však mít až 130 kg. Vlnu má bílou, lesklou, sortimentu BC-CD (27-35 µm), přičemž rouno je polouzavřené. Mateřské vlastnosti a mléčná užitkovost jsou u ovcí tohoto plemene dobré. Jehnice lze při dobrém odchovu zapouštět již v osmi až deseti měsících věku, respektive při minimální hmotnosti 45 kg.
V České republice se uvedené dlouhovlnné anglické plemeno s kombinovanou vlnařsko-masnou užitkovostí chová od první poloviny 90. let minulého století. Podle údajů Svazu chovatelů ovcí a koz bylo v loňském roce zapojeno do kontroly užitkovosti  devětatřicet chovatelů s bezmála 3500 bahnicemi. Jedním z nich je i Pavel Mach, který na své farmě v Arnolticích na Frýdlantsku chová pod širým nebem tři stovky bahnic základního stáda. Přestože o sobě hovoří jako o ovčákovi z paneláku, za dvacet let, co se věnuje chovu ovcí plemene romney, nasbíral slušnou porci chovatelských zkušeností…
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *