Desátý ročník se uzavřel vyhlášením vítězů

Jubilejní desátý ročník soutěže o titul Mléčná farma roku 2018 byl oficiálně ukončen vyhlášením výsledků 10. dubna tradičně ve Větrném Jeníkově. Po přednáškách odborného semináře proběhlo vyhlášení pořadí finalistů, vzniklých z bodování výsledků kontroly užitkovosti a údajů Milk Profit Data.

Program semináře začal přednáškou veterinárního poradce MVDr. Věříše, který přítomné chovatele seznámil s efektivním způsobem faremní kultivace a tím, jak využít její výsledky v boji s mastitidami a jak dosáhnout co nejlepších výsledků ve zdraví mléčné žlázy dojnic a produkci kvalitního mléka. Zahraniční host, dr. Schwarz z firmy Foss, specialista na nemoci skotu mluvil o přístrojích, které pomáhají zjistit mnoho ukazatelů ve vzorku mléka a osvětlil tak situaci v chovu dojnic. Nový přístroj je schopen během šesti sekund dodat pro kontrolu užitkovosti výsledky devatenácti parametrů týkajících se obsahu mnoha látek v mléce, jeho porušení a počtu somatických buněk, a to i diferenciálního. Poslední přednášku před zlatým hřebem dne si připravil Ing. Lopatář a týkala se prevence metabolických poruch v praxi a zaměřil se na hypokalcemii a ketózu.

Do soutěže se letos přihlásilo celkem 74 mléčných farem, 32 chovatelů holštýnských dojnic a 42 chovatelů českých strakatých. Bodovaly se výsledky v sedmi ukazatelích a celkový součet bodů znamenal umístění.

Jak to dopadlo?

MVDr. Libor Borkovec z pořádající společnosti Zoetis poděkoval partnerským firmám soutěže a vyhlásil její výsledky.

Mezi pěti finalisty s chovem holštýnského skotu se nejlépe umístila farma Bohdalov (63 bodů) podniku Agras Bohdalov z Vysočiny. Stříbrné medaile si tentokrát odnesli chovatelé z VKK Batelov (61 bodů) Družstva vlastníků Batelov z Jihlavska a na třetím na stupni byla farma VKK Jevíčko (60 bodů) Hanácké zemědělské a. s. Čtvrtí skončili chovatelé z VKK v Lukové s 58 body (ZOD Žichlínek) a pátí zástupci farmy (57 bodů) přijeli z Pernarce (Úněšovský statek a. s.)

Zlato mezi chovateli českého strakatého skotu brali chovatelé nováčka soutěže farma Aveny Dlouhá Třebová (58 bodů) z východních Čech, druhá byla vysočinská farma Radešínská Svratka (56 bodů) Proagra Radešínská Svratka a. s. a třetí místo pro sebe získali chovatelé z VKK Rváčov (Zeos Lomnice a.s.) s 55 body. Čtvrtým byl opět nováček soutěže farma Javorné (53 bodů) Zemědělské a. s. Horní Bradlo. O něco nižší denní nádoj měla farma pátá v pořadí, a to Řečice (53 bodů) opět z Proagra Radešínská Svratka a. s.

Důkazem toho, že chovatelé dojnic dělají to nejlepší pro zdraví zvířat a produkci kvalitního mléka, jsou nejen finalisté soutěže o mléčnou farmu roku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *