Dojí se dvěma roboty

ZD Libín hospodaří na 560 hektarech zemědělské půdy v Jihočeském kraji na okrese České Budějovice. Pěstují řepku, jarní a ozimý ječmen, jetel, kukuřici na siláž a mají 130 ha trvalých travních porostů. Na farmě chovají zhruba 150 krav českého strakatého skotu s dojivostí asi 7900 kg mléka o tučnosti 3,86 % a obsahu bílkovin 3,63 %.

V produkční stáji byly instalovány dva dojicí roboty Lely Astronaut. Na jeden z nich připadá 70 krav a průměrně se jdou do robotu podojit 2,4 krát za den.

Dojnice dostávají v robotu jádro – granule v množství 145–150 g na litr mléka, tj. 4–5 kg na krávu, po dojení mají přístup k senu, a později k směsné krmné dávce.

Dojnice jsou v produkci ustájeny volně v boxech vybavených matracemi, na něž se přistýlá řezaná sláma ošetřená vápencem. V pohybových chodbách, krmišti jsou gumové rohože, kejdu vyhrnuje shrnovací lopata. Ve starší stáji jsou ustájené krávy stojící na sucho ve stlaných boxech s možností využití výběhu výběhu a je zde také porodna s hlubokou podestýlkou. Telata v mléčné výživě jsou ustájena ve venkovních individuálních boxech pod přístřeškem, a jalovičky se později přesunují do teletníku, odchovny do skupinového ustájení ve stlaných kotcích.

Podrobněji v časopisu N8š chiov 5/2017 a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *