Exotice dominovali ptáci všech barev

I jubilejní desátý ročník celostátní výstavy exotické fauny a flóry Exotika byl neopakovatelný. Vedle expozic velkých i malých papoušků, drobných exotů, okrasných bažantů a kachniček, tropických druhů ryb, obojživelníků, plazů a drobných savců byli letošním lákadlem pro návštěvníky také černí levharti a bílí lvi.

Tradiční součástí divácky atraktivní celostátní výstavy, která se konala ve dnech od 25. do 29 října na výstavišti v Lysé nad Labem, bylo také soutěžní hodnocení asi dvou set drobných exotů, dále stejného počtu kanárů a pěnkavovitých ptáků, čtyřiceti malých papoušků, v rámci druhého Polabského derby také dvaapadesáti agapornisů a u příležitosti osmé klubové výstavy Českého klubu chovatelů korel i třiačtyřiceti zástupců australských papoušků rodu Nymphicus.
Na letošním ročníku Exotiky měli jednoznačnou převahu ptáci. Zatímco v nové hale C  to byli papoušci, v hale B to byli bažanti a  okrasné kachničky a v hale A2 okrasní pěvci, mezi nimiž jako drahokam zářila rajka královská (Cicinnurus regius). Tento svými asi šestnácti centimetry nejmenší zástupce z čeledi rajkovitých, která zahrnuje celkem třiačtyřicet druhů, se vyskytuje pouze na Nové Guinei a přilehlých ostrovech. Samečci se svou červenou hlavičkou, černým proužkem na krku, bílým bříškem a červenými křídly odlišují na první pohled od šedohnědých samiček, které mají se svými protějšky stejně zbarvené jen nohy (modré). Pokud by vás zajímalo, čím se tento endemit ze souostroví v Oceánii živí, tak upřednostňuje menu z ovoce obloženého hmyzem.*
Více se dočtete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *