Inka Ležnická potěšila manžele Chlupáčkovi

Masný simentál současnosti je plemeno většího tělesného rámce s výrazným osvalením a výbornými jatečnými vlastnostmi. Patří mezi tři nejrozšířenější masná plemena chovaná v ČR. Do Brna se podařilo ve větším počtu soustředit kategorii jalovic, mladých a starších krav i mladých býků a pouze jednoho staršího býka.

První vavříny pro rodinu Chytkovu

Hodnotit plemenná zvířata přijel Němec Thomas Eydner, velký nadšenec české genetiky, chovatel plemene masný simentál, který dlouhodobě spolupracuje s českými chovateli.

Po důkladném zvážení na třetí pozici umístil jalovici Ciki Měcholupskou P z Měcholupská zemědělské akciové společnosti. Jako druhou zvolil Bikavu z Nové Vody P chovatele a majitele Manfreda Reinolda z Červené Vody. První místo, tedy titul národní výtězky kategorie jalovic, vybojovala Bella Agrochyt P, chovatelů Chytkových – Agrochyt, s. r. o., Mohelno „Tato jalovice se prosadila díky své harmoničnosti, šířce a osvalení. Pro stádo bude představovat velkou budoucnost. Druhá je velmi harmonická, ale mohla by být trochu lepší v horní linii,“ krátce zhotnotil rozdíl mezi první a druhou jalovicí německý sudí.

 

 

Inka Ležnická potěšila manžele Chlupáčkovi

Z důvodu toho, že většina krav plemene masný simentál procházela v době výstavy okoloporodním obdobím, došlo ke spojení kategorií mladších a starších krav. Byly přichystány čtyři krávy společně s telaty. Jedna z krav ale usoudila, že se jí do soutěžního ringu nechce a byla vyřazena. Rozhodování tedy nebylo složité.

Na třetí pozici rozhodčí umístil krávu na čtvrtém teleti, podle jeho slov velice pěkně osvalenou Viktorii Agrochyt PP odchovanou v Agrochytu Mohelno.

Druhé místo obsadila Renata Agro PP z Agro Březové, jejíž majitelem je Manfred Reinold ze Staré Červené Vody. „Je nejstarší v ringu, velice harmonická kráva s pěkným teletem,“ komentoval Thomas Eydner.

Národní vítězkou mezi kravami se stala Inka Ležnická P chovatelky a majitelky ing. Hany Chlupáčkové z Ležnice, která se představila s geneticky bezrohým synem Cyrilem Ležnickým PP. Inka se narodila 10. prosince 2014 a má zatím první tele. Jejím otcem je býk Erzhebeta z Ležnice P.

Video zachycuje dramatické rozhodování rozhodčího, který měl v Brně premiéru.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *