Inspirace pro budoucnost zemědělství

Jsme připraveni na budoucnost? Bude zemědělství spolu s potravinářským průmyslem schopno vyprodukovat dostatek potravin pro devět miliard lidí, kteří budou žít na planetě za necelých čtyřicet let? V Nizozemském Hertogenboschi se 15. května konalo mezinárodní symposium We'll 2013 s podtitulem „Jak nakrmit svět v roce 2050?“.

„Lidská populace roste zběsilým tempem. Poptávka po potravinách bude stále růst. Proto čelí agrární sektor obrovským výzvám ale i příležitostem. Je to právě naše odpovědnost udělat ta správná rozhodnutí, zvolit optimální strategii. Každý den nakrmit více a více lidí. Byla vytvořena platforma ke stmelení sil… k maximalizaci benefitů agrárního sektoru. Pro lidstvo… pro zvířata… pro životní prostředí,“ to bylo úvodním motem programu.

V jeden a půldenním programu vystoupilo třináct speakerů – vědeckých pracovníků, pozorovatelů trendů, vizionářů, marketingových odborníků, pokrokových farmářů, ekonomických specialistů, sociologů i klimatologů. Ti všichni společně ustvořili obraz blízké budoucnosti agrárního businessu a planety Země, která je přetvářena zemědělskou činností.
Přítomní měli možnost vyslechnout, že v dnešním světě rozhodují emoce a první vteřiny. Podle toho se rozhoduje většina lidí – spotřebitelů. Producentům mléka byly nabídnuty možnosti jeho dokonalejší realizace, rovněž byly zmíněny nové možnosti produkce potravin – chov hmyzu pro produkci kvalitního proteinu, pěstování a zpracovávání řad pro lidskou i zvířecí výživu. „Hmyzí protein je hlavním kandidátem k doplnění budoucího nedostatku pro světovou populaci.“
Akce se zúčastnilo bezmála 500 posluchačů – farmářů, veterinářů, výživářských specialistů, bankéřů, novinářů a dalších z 25 zemí z Evropy, ale i Kanady, USA, Japonska a Izraele. Na uspořádání We’ll 2013 se podílely čtyři subjekty: ABN AMRO, ForFarmers, Lely Group a univerzita ve Wageningenu.
We’ll 2013 je považován řadou z přítomných za úspěšný start do budoucnosti zemědělství, takže nezbývá než si přát, aby se toto přání stalo skutečností.

Závěry ze symposia hovoří jasně:
„Vyslechli jsme názory předních odborníků. Inspirovali jsme se ke spolupráci, aby se maximalizovaly výhody zemědělství. Přijali jsme výzvy být inovativní. Chceme investovat do budoucnosti trvale udržitelného zemědělství.“

Více o speakrech a programu na http://www.well2013.com/ a také v Našem chovu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *