Jízdní policie v Lysé

Jedním z bodů programu pátečního odpoledního představení výstavy Kůň 2015 v Lysé nad Labem (18.–20. září) byla ukázka toho, co po výcviku umí koně určené pro jízdní policii.

Ke kontrole kvality výcviku policistů a služebních koní jsou organizovány speciální kurzy, které jsou zakončeny absolvováním závěrečné zkoušky a získáním „osvědčení o způsobilosti k výkonu služby na služebním koni“ pro policisty a zadáním kategorie „kůň hlídkový“ nebo „kůň pro speciální úkoly“ pro služební koně. Každý kůň musí své zařazení obhajovat.

Koně se kupují čtyřletí, obsednutí a s osvojenými základy. Nakupují hlavně v hřebčinci v Písku. Koně vhodní pro policejní práci jsou vyrovnaní, nebojácní, poslušní. Vybírají se pouze valaši a pražský oddíl jízdní policie má na Císařském ostrově ustájeno asi sedmnáct koní. Všichni jsou plemene český teplokrevník a spíše o mohutnější typ teplokrevníka.

Koně se ve výcviku neučí skákat. Není žádoucí, aby měli při setkání s překážkou tendence skákat, ale naopak aby šli plecemi proti lidem nebo zátarasu.

Do Lysé nad Labem přijelo šest služebních koní s policisty, kteří měli výstroj pro případ zásahu. Oddíl předvedl krátkou ukázku výcviku koní a dále důkaz toho, že se koně nebojí jít do nebezpečných situací.

Při výcviku se toto chování rozvíjí a využívají se různé pomůcky. Také v Lysé byly využity a navíc pomohli figuranti, kteří předváděli demonstranty s transparenty, vlajkami či házeli „dlažebními kostkami“ z molitanu a pet láhve a křičeli. Koně bezu sebemenšího zaváhání úkoly plnili. Jednu z ukázek můžete vidět na videu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *