Kolik mléka nadojíme z hektaru?

Navýšení příjmu sušiny v krmné dávce dojnic je bezesporu cestou ke zvýšení jejich užitkovosti. Jednou z možností, jak navýšení dosáhnout, je používání vysoce stravitelných hybridů kukuřice. Siláž vyrobená z těchto kukuřic má pak pozitivní účinky na příjem krmiva dojnicemi.

Tématu výživy a užitkovosti dojnic se věnovala mezinárodní konference s názvem Jak navýšit příjem sušiny TMR, kterou uspořádala společnost Limagrain Central Europe, S. E., v listopadu ve Velichovkách.

Ing. Milena Mařáková seznámila Ppřítomné se systémem LGAN Milk+. Podle jejích slov se jedná o způsob, jak vyjádřit rozdíly mezi jednotlivými hybridy silážní kukuřice v dané skupině ranosti.

Tento hodnotící systém zjišťuje produkční potenciál hybridu, vstupují do něj dvě veličiny – výnos suché hmoty na hektar a efektivita krmiva. Tento parametr vyjadřuje, kolik kilogramu mléka se „nadojí“ z jednoho kilogramu přijaté sušiny siláže. Rozdíl mezi jednotlivými hybridy přitom může být až čtyři tisíce kilogramů mléka z hektaru.

„Jinými slovy LGAN Milk+ vyjadřuje pohled agronoma i zootechnika. Z pěstitelského pohledu víme, že je důležité vybírat hybridy, které zvládnou různé, dnes mnohdy až extrémní podmínky v různých letech. Z pohledu zootechnika je třeba, aby byl hybrid kvalitní, tj. dobře stravitelný s vysokou výživnou hodnotou,“ konstatovala Ing. Mařáková a dodala, že z velmi raných hybridů může doporučit LG 30.248 (FAO 240), raný segment dobře reprezentuje hybrid LG 31.235 a LG 30.275 a pro podmínky řepařské a kukuřičné výrobní oblasti je vhodný například Shannon  FAO 390.

 

Více si přečtete v Zemědělci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *