Lepší prevence než zabíjení

Nodulární dermatitida skotu je onemocněním, které je aktuálně evropskou legislativou zařazeno mezi exotické nákazy. V případě výskytu onemocnění ve stádě se musí celé ohnisko nákazy, tedy celé stádo, zlikvidovat. Přitom nejde o zoonózu.

Vakcinaci proti této chorobě podporuje celá řada zemí, které usilují o změnu evropské legislativy. Mezi nimi i Česká republika. Na tiskové konferenci Komory veterinárních lékařů ČR to ve středu řekl její prezident MVDr. Karel Daniel.

Jak dále informoval MVDr. Petr Šatrán ze stálého zastoupení České republiky v Evropské unii, změna legislativy ve smyslu nové kategorizace této nemoci by umožnila preventivní vakcinaci. Ta by zabránila dalšímu šíření této nákazy z východu a jihu dále do Evropy.

„Nodulární dermatitidu skotu způsobuje podobný virus, který kdysi vyvolával neštovice u lidí – pox virus. U této choroby je to trochu komplikovanější, protože to je modifikovaný neštovičný virus od malých přežvýkavců, který postihuje skot. Což není až tak podstatné, jako spíše to, že díky vakcinaci se podařilo vymýtit lidské neštovice, což je dobrý příklad toho, že proti těmto nemocem lze vakcinaci úspěšně použít,“ je přesvědčen Šatrán.

První nemocné kusy se v Evropě objevily v roce 2015 v Turecku. Následovalo Řecko, Albánie, Bulharsko, Srbsko. Virová nákaza podobná kravským neštovicím se velmi rychle šíří, i třicet kilometrů za den. „V České republice s kapacitními chovy skotu by znamenala velký problém,“ informoval Šatrán a ujistil, že aktuálně jsme zemí této nákazy prostou.

Podle jeho názoru by byla nejefektivnější preventivní vakcinace s modifikovanou eliminací, tedy plošné naočkování skotu a utrácení pouze nemocných kusů. „Podmínkou je ale vakcinace před zavlečením nákazy,“ uzavřel MVDr. Šatrán.

 

Více si přečtete ve Farmáři

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *