Měla vzniknout farma Uhelná Příbram?

Dne 18. září se za bohaté účasti chovatelské veřejnosti otevřela jedna z největších mléčných farem v republice - 1200 dojnic, dojírna 2 x 24 stání!. Právě probíhá navážení dobytka z farem, které se kvůli vzniku tohoto gigantu ruší.

Otevření farmy s investicí 300 milionů, která náleží skupině Agrofert, nebylo ani pro Babiše jednoduché rozhodnutí. Odborná veřejnost má výhrady k rušení zavedených chovů, ale také ke špatnému řešení farmy,  vysoké koncentraci zvířat atd.

Jaký názor máte vy?  Přihlaste se a přidejte níže do diskuse.*

Komentáře ke článku 7

 • Zuzana

  Toto rozhodně není obnova venkova a možnost nových pracovních míst o které se snaží eko zemědělství… Raději vidím, když jsou podporováni malý zemědělci, kteří dobytku dopřejí pastevní sezónu, péči, kterou si dobytek zaslouží, pracovní místa lidem a krom jiného vztah zvíře-člověk… Což v těchto obrovských podnicích nenajdete, při počtu 600 dojnic + jalovice + telata, popř výkrm není prostě možné jim dopřát tu péči… Všechno je automatizované, kráva pomalu ani neví kdo je člověk, potom ten stres, když se má učit chodit na výstavy, telata narozená předčasně nebo s horší živataschopností se nechají uhynout, péče o ně je nákladnější, pastevní se zóna nehrozí, dovede si představit v tomto množství dobytka přístupovou cestu? Obrovské oraniště, při kterém by trpěly paznehty a celkově nohy, takže je jednodušší mít ty zvířata pořád jen v halách, dojírnách… Je to smutné, že si lidi nevzpomenou jak kvetlo naše JZD, támhle ve vesnici byl teletník, támhle byl výkrm, támhle dojnice, támhle jalovice, támhle šlechťák a kolik lidí mělo práci a jak to všechno šlapalo… JZD se rozpadlo, jen hrstka těch malých zemědělců dokázala jeden kravín dostat na nějakou úroveň, zbytek je v úpadku nebo už krachnul… A proč? Dostat do chlíva mladé lidi je doslova štěstí, spoustě v dnešní době vadí odér, ale především nízké finanční odměny… Je to smutné…

 • Marek

  Postavit v dnešní době robotizovaných stájí stáj s dojírnou dokazuje bezradnost s jakou jezedáci v tomto státě hospodaří. Stáj ačkoliv je nová a dosti předražená působí dojmem že jediným zadáním bylo množství spotřebovaného betonu. Technologicky odpovídá 70 létům minulého století a dokazuje tak bezradnost Farmteku konkurovat zahraniční konkurenci.

  • Martin

   Takový názor může mít pouze absolutní laik v tomto oboru. Dojeďte se podívat do zahraničí na farmy této velikosti a pak tady něco takového piště :-DD

 • roman

  Určitě vznik nových farem podporuji nebo jejich zdařilou rekonstrukci (to spíš). Otázka je jejich velikost. 1200 krav na jednou místě v českých podmínkách je moc. Myslím si, že polovina by stačila.

 • lukas rytina

  Z mého pohledu, který není ovlivněn emocemi, vnímám jako pozitivní, že, že se takovéto ojedinělé projekty povede zrealizovat. Že jsou tam nějaké provozní mouchy – nic nelze udělat bez chyby. Druhá taková farma bude třeba již vychytanější.
  Jinak by asi mluvili lidé z Poděbradských Blat, Koutů nebo Křečhoře… to chápu… Asi budou také ztráty na zvířatech při převádění do jiného prostředí, nicméně jak to udělat jinak??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *