Nejdůležitější je kvalita

Farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně na rozhraní Českého Ráje, Jizerských hor a Krkonoš v nadmořské výšce pět set až sedm set metrů funguje již dvacet let. Majitel výletního areálu a farmy Josef Pulíček se po revoluci v roce 1989 věnoval převážně podnikání ve sklářství, po pěti letech se ale vrátil k zemědělství, které spolu s manželkou vystudoval. Zpočátku začali hospodařit na několika desítkách hektarů a chovali skot bez tržní produkce mléka.

Manželé Pulíčkovi pak nakoupili restituční podíly a haly, které koncem devadesátých let patřily místnímu statku. Zhruba po třech letech se rozhodli chovat pouze malé přežvýkavce. Začínali s kozami, po nějakém čase přibrali i ovce. Dnes hospodaří na dvě stě hektarech a chovají bezmála 1500 kusů koz a ovcí v režimu ekologického hospodaření. Jsou tak největší českou farmou tohoto typu.

Koz je přitom 950, podle chovatele je většina bílých krátkosrstých, protože ty jsou svým tělesným rámcem pro intenzivní chov vhodnější. Ve stádě najdeme i několik kříženek s kozou sánskou.

Východofríských ovcí je v Pěnčíně aktuálně 550.

S rozšířením stáda souvisí i modernizace dojírny, z 2 x 24 dojicích míst bude brzy 2 x 42. Stejný proces čeká i mlékárnu a v plánu je také nákup potřebné mechanizace, například krmného vozu.
Více si přečtete v Zemědělci

 

Přiložené video ze Svatováclavského nákupního trhu – hodnocení koz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *