Nízkotlaké dojení z Nového Zélandu

Přestože výstava Techagro byla zaměřena převážně na techniku pro rostlinnou výrobu, na brněnském výstavišti se letos také dojilo. Ve společné expozici společnosti ACE Agro a Jiřího Lněničky před pavilónem H byl představen exponát CALF35. Jde prakticky o pulzační systém a nízkotlaké dojení, které je více fyziologické, než systémy konvenční – aspoň tak to prezentuje výrobce a distributor.

Podle vystavovatelů představuje exponát revoluční technologii. Neustálým sledováním změny tlaku a přidáváním vyrovnávacího tlaku do pulzační komory dojící zařízení téměř napodobuje sání telete. Mléčná hadice má potom jen jeden úkol – odvést mléko při nižším podtlaku, což je v souladu se stavem podtlaku 35kPa při přirozeném příjmu mléka teletem.

„CALF35 znamená podtlak při kterém saje tele, prezentoval zástupce a distributor novozélandské společnosti Surepulse Jiří Lněnička. „My jsme systém přizpůsobili podmínkách přírody, běžné dojicí zařízení používá podtlaku až 45 kPa, my jsme šli na podtlak odpovídající sání telete. Vysoký podtlak ničí struky krav, vede k zánětům a zvýšenému počtu somatických buněk v mléce.“ Nakrátko dochází k uzavření návlečky, kdy se používá přídatný vzduch, který působí proti podtlaku a uvolňuje stres struků. Kontrolované přisávání vzduchu zajistí ve všech podmínkách stabilního rozdílu tlaků.

 

Komentáře ke článku 4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *