16.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pařížský veletrh pro profesionály

Letošní ročník největšího profesionálního francouzského zemědělského veletrhu Sima, který se pořádá již od roku 1922, se konal v Paříži na výstavišti Villepinte ve dnech 4. až 8. března. Podle oficiálních zdrojů jej navštívilo zhruba dvě stě tisíc zájemců z více než stovky zemí celého světa. Měli si co prohlížet, vystavovatelé s sebou přivezli řadu novinek. Některé z nich byly oceněny medailemi.

Pro tento rok si severní výstaviště připravilo více než 220 000 m2 hrubé výstavní plochy, která se skládá ze sedmi hal a venkovních prostor. Tam se návštěvníkům představilo 1361 vystavovatelů ze 39 zemí (včetně 280 nových). Největší výstavní plocha pro jednu expozici činila 22 hektarů.
Nosným tématem letošní Simy byly obnovitelné zdroje energie. Toto velmi aktuální téma se na veletrhu prezentovalo v několika sekcích (dřevo, biomasa, solární systémy, biopaliva). Součástí výstavy bylo také Mezinárodní kolokvium k tomuto tématu.
V rámci výstavy Simagena se návštěvníkům představilo 294 chovatelů z Francie i ze zahraničí spolu s více než 500 vysoce kvalitními zvířaty, z nichž většinu tvořili zástupci rozmanitých plemen skotu. V Paříži se předvedla například plemena holštýn, simentál, monbeliarde, brown swiss, ayshire, limousine, charolais, blonde dÁquitaine, salers nebo aubrac a také více než 100 ovcí plemen suffolk, charollais a Ile de France.

České firmy
Počty českých vystavovatelů se proti minulým letům zvýšily. Stejně jako v předchozích letech se Češi představili buď v rámci sdružené účasti nebo samostatných expozic.
Návštěvníci se tak měli možnost seznámit s produkty a službami společností A-Zet, Agrostroj Pelhřimov, Veletrhy Brno, Distav CZ stavební, s. r. o., Farmet, a. s., Humpolecké strojírny Humpolec, a. s., Mátl & Bula, s. r. o., Mitas, a. s., Motorpal, a. s., Ravak, a. s., Strojírny Rožmitál, Sach, s. r. o., STS Prachatice, a. s., Verner, a. s., Zetor P. D. C, a. s., Zetor Tractors, a. s., Zetor Trade, s. r. o., Agrotechnika, s. r. o., Strom Export, s. r. o., SMS Rokycany a RoMIll.

Zlatá ocenění
Na nejvyšší kov dosáhli pouze tři výrobci, Claas, John Deere a Sulky Burel. Společnost Claas na Simě představila lis na hranolové balíky Quadrant 3400 Euro-bale baler (1) s novinkovým způsobem vázání balíků zaručujícím vysokou intenzitu zpracování (35 až 50 tun slámy za hodinu).
Další zlato získala firma John Deere za automatizovaný vylepšený systém automatického navádění, který zahrnuje automatizování souvraťového managementu (2). Systém iTEC Pro reprezentuje změnu v automatickém navádění stroje, zvyšuje produktivitu práce, snižuje náklady a vynaložený čas a optimalizuje tak využití jednotlivých strojů. Tento systém pracuje efektivně s pomocí impulsů z družice zpřesněných přenosnou RTK stanicí.
Francouzská společnost Sulky Burel zabodovala s rozmetadlem průmyslových hnojiv pracujícím na způsobu územního managementu (3). Sulky DPX systém pracuje na principu satelitní navigace. V závislosti na mapování konkrétního terénu probíhá automatické dávkování minerálních hnojiv, což přispívá k optimalizaci jednotlivých dávek a minimalizaci vynaložených nákladů.

Stříbrné medaile
S prázdnou ze severního pařížského výstaviště neodjela společnost AMBS La Littorale, která zájemcům představila jednoúčelový návěs s korbou kuželovitého tvaru (4). Tento vůz je vyroben z vysoce odolné oceli. Tato korba zaručuje nulové ulpívání převáženého materiálu na stěnách a v rozích jako v případě standardních přepravních vozů.
Francouzská společnost Cemagref představila testovací zařízení na zjištění rovnoměrnosti práce rozmatadla průmyslových hnojiv v laboratorních podmínkách (5). Data z testů mohou být shromažďována na počítači a dále vyhodnocována.
V dnešní době, kdy se do popředí dostává hygienická ochrana chovů, vyvinula společnost Dussau Distribution automatický nastýlací mechanismus (6), využitelný nejvíce v chovech drůbeže. Rovnoměrně aplikuje piliny, slámu či jinou podestýlku po celém prostoru stáje. Distribuční hadice disponuje dosahem až 120 metrů, takže do prostoru stáje vstupuje pouze obsluha (a ne stroj), což se projeví ve sníženém riziku přenosu infekce a také v menším stresu chovaných zvířat.
Druhou, tentokráte stříbrnou medaili, získala společnost John Deere za infračervený senzor pro zjištění vlhkosti sklízené píce už v prostoru řezačky (7). HarvestLab je první on board senzor, který zaručuje zjištění vlhkosti píce v okamžiku startu práce řezačky (není potřeba jakákoli kalibrace) s přesností na 98 procent. HarvestLab má rozměry 20 x 19 x 23 centimetrů a může být používán i na stacionárním stanovišti pro potřeby zootechniků, krmivářů a podobně.
Francouzská společnost Kuhn obdržela stříbrnou medaili za vysoce výkonný pásový shrnovač píce s názvem Merge-Max 900 (8). Jde o unikátní řešení šetrného zacházení s hmotou, která zůstává čistá bez ztráty nutriční hodnoty. Koncepce stroje je založena na trojdílném systému nezávislých sběracích jednotek vybavených dopravníkem.
Systém tří dopravníků lze nastavit do jednosměrného posunu hmoty, takzvané koncepce stranového shrnovače, kdy je hmota z celé šíře záběru odkládána na jednu stranu. Druhou variantou je situace, kdy vnější jednotky vykazují protisměrný posun a střední sběrací jednotka s dopravníkem je zvednuta hydraulikou – shrnovač se středovým řádkem. Obě popsané koncepce zabezpečuje univerzální stroj, který lze použít podle zvolené technologie, podle množství zpracované hmoty podle prováděné seče. Kompaktní konstrukční řešení trojdílného stroje o pracovním záběru devět metrů zajišťuje transport stroje při rozměrech do tří metrů.
Firma Kverneland získala na letošním veletrhu Sima stříbro za pluh tři v jednom (9). Sedmiradličný až dvanáctiradličný pluh se skládá ze dvou víceméně nezávislých částí. Přední je tvořena nápravovým otočným pluhem s variabilním záběrem s možností jízdy v brázdě i mimo ni. Tato přední část je zakončena nápravou s tříbodovým závěsem a hydraulickým třetím bodem. V tomto závěsu je agregován standardní pluh Kverneland EG, to je nesený otočný pluh s variabilním záběrem. Výhodou této konstrukce je možnost použít oba pluhy samostatně. Pluh (oba) je možné vybavit běžným typem integrovaného pěchu Packomat.
Díky této koncepci lze i s dost dlouhým pluhem o velkém pracovním záběru vytvořit úzkou souvrať, a to tak, že nejprve se vyhlubuje tříbodový závěs traktoru, poté náprava pluhu a až nakonec nesená zadní část pluhu. Také otáčení pluhu funguje separátně, takže je možné přední část otočit postupně, aby při otáčení nedošlo přední radlicí ke kolizi s traktorem, naopak zadní část lze otočit naráz. Otáčení pluhu lze na přání přenechat automatice ATS.
Na pasoucí se zvířata myslela společnost La Buvette, která v Paříži představila pastevní napáječku se solárním ohřevem (10). Jednoduchá misková bateriemi vyhřívaná napáječka zajištuje dostatek vody pro ta zvířata (krávy, koně, ovce, kozy) na pastvinách, která nemají přístup k přírodnímu zdroji nebo je tento zdroj z nějakého důvodu nevyhovující.
Hydropneumatické tlumiče kabiny s automatickým nastavením tuhosti podle hmotnosti obsluhy představila na severním výstavišti italská firma Merlo SPA (11). Rázy působící na kabinu a obsluhu jsou tak vždy dobře odtlumeny.
Inovovaný ořezávač větví přivezla na Simu francouzská společnost SMA (12). Tento stroj má obdivuhodný dosah do výšky šestnáct metrů a boční rozsah dvanáct metrů. Doporučuje se, aby ořezávač ONZA byl agregován s traktorem o minimální síle 140 koní.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down