Plemena odolná a přitom zmasilá

V rámci jubilejní desáté národní výstavy masných plemen se v Brně uskutečnily také soutěžní přehlídky tří plemen skotu s menším zastoupením vystavených zvířat, které hodnotil uznávaný odborník na chov skotu bez tržní produkce mléka a dlouholetý pracovník Českého svazu chovatelů masného skotu Karel Šeba.

V brněnském ringu se zájemcům představilo poměrně mladé plemeno pocházející z jihozápadní Francie blonde d’Aquitaine. Jedná se o plemeno velkého tělesného rámce s výjimečnou délkou těla a pevnou, i když jemnější kostrou. Jeho předností je také mimořádné osvalení a velmi dobrá plodnost.

Na výstavě se prezentovali dva plemenní býci, národním vítězem se stal starší z nich. Adam z Čapího hnízda (ZBQ-003) chovatele IMOBA, a. s., Olbramovice a majitele Božetěch Fidler, Škarez. Syn býka Aneto ZBA-750 se narodil 3. dubna 2014 a podle Karla Šeby se jedná o velmi dobře osvaleného komplexního plemeníka s výbornou motorikou pohybu.

Za ním skončil mladší býk Buster z Hluku (ZBQ-126) chovatelky a majitelky Hany Minaříkové, Hluk. Tento býček prošel základním výběrem do plemenitby v letošním roce, je po otci Aramis ZBA-749 a narodil se 25. 11. 2015.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *