Plemeno brown swiss mělo poprvé národní šampionát

Plemeno, které ještě nedávno bylo na výstavách v Brně předváděno jen jako ukázkové a vždy jen v počtu dvou tří kusů, dosáhlo letos na národní šampionát. Zvířata, která přijela z osmi chovů, hodnotil zahraniční rozhodčí.

 

V naší republice se chová přes 5000 zvířat s podílem minimálně 50% krve plemene brown swiss. Přestože je celkový počet čistokrevných zvířat v České republice zatím nízký (několik set), přijeli se jeho nadšení chovatelé do Brna pochlubit. Svá zvířata přivezli chovatelé Fadom s. r. o., farma Bláto, s. r. o., farma Struhy, Ing. Petr Zajíček – Tehov, Josef Vodička – Byšičky, Miroslav Diviš – Láz, Petr Hrunek – Zvánovice, a Petr Novák – Kochánov.

 

Soutěžilo se ve dvou kategoriích

Nejdříve soutěžily prvotelky. První místo získala díky výborně utvářenému vemeni, pevným končetinám s korektním postojem a výbornou hřbetní linií prvotelka DE 0947584802 chovatele Miroslava Diviše z Lázu. Druhá byla velmi světle zbarvená prvotelka DE 0946654104 Eržika, již přivezl Petr Hrunek ze Zvánovic. Třetí skončila CZ 515932-961 Rozárka majitele Fadom s. r. o. První dvě prvotelky postoupily do finálového klání o šampiónku národní přehlídky.

Druhou skupinou v předvadišti byly krávy na druhé a dalších laktacích. Na první místo rozhodčí vybral nejstarší předváděnou krávu, CZ 360299-961, krávu na páté laktaci z chovu Fadom s. r. o. Na druhém postupovém místě skončila dojnice na druhé laktaci DE 0945812447 Božena z farmy Bláto, s. r. o. Na bronzovou příčku se umístila 445534-961 Dorotka z Fadomu s. r. o.

 

Finále národního šampionátu

Ve finálovém boji o titul šampiónky, národní brown swiss vítězky 2015 se utkaly dvě nejlepší prvotelky a dvě první starší krávy.

Dalším oceněním bylo vyhlášení krávy s nejlepším vemenem. Tento titul získala prvotelka DE 0947584802 chovatele Miroslava Diviše z Lázu. Jako národní vítězku rozhodčí zvolil CZ 360299-961 Justýnu, takže se radovali chovatelé z Fadomu, s. r. o.

Rezervní šampionkou se stala kráva s nejlepším vemenem, takže si odnesla dva poháry.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *