Pohled veterináře

Na seminářích společnosti Eurofarm Systems, s. r. o., vystoupil také MVDr. Jiří Davídek ze společnosti FarmVet, spol. s r. o., který má na starosti několik podniků využívajících systém SCR. Podle jeho slov je každá farma specifická, proto každý zootechnik musí při využívání systému zohlednit podmínky právě ve svém chovu. „Systém SCR je jako navigace v autě, pomůže vám dojet do cíle, ale řídit musíte sami,“ řekl MVDr. Davídek doslova.

Podle jeho názoru má největší smysl využívat Heatime obsahující aktivitu i přežvykování, jak uvedl na příkladu několika podniků. V jednom z nich se třeba za rok používání SCR snížil laktační den o 30 dní a také poklesl počet somatických buněk ve stádě. Na těchto ukazatelích je jasně vidět pozitivní vliv Heatime jak na reprodukci, tak na zdraví plemenic.

„Je potřeba si uvědomit, že velikost farem zhoršuje možnosti sledování krav. V okoloporodním období se často setkáváme s nevyhovujícím ustájením, nárůst užitkovosti navíc zvyšuje nároky na monitoring zdravotního stavu a reprodukce. Ve hře je také vyšší administrativní vytížení zootechniků a obecný nedostatek pracovní síly v zemědělství, stejně jako snížení počtu veterinářů specializovaných na velká zvířata. V neposlední řadě sílí vliv spotřebitelů na používání antibiotik a hormonů v chovech hospodářských zvířat,“ vyjmenoval MVDr. Davídek několik důvodů pro zavedení monitoringu aktivity a přežvykování.*

Více si přečtete v Našem chovu 4/2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *