Poslední únorový den v Českých Budějovicích

Tradiční silážní seminář uspořádaly společnosti HANSA obchodní s. r. o. a MIKROP ČEBÍN a. s. 28. února 2017 v hotelu Clarion Congress Hotel v Českých Budějovicích. O program semináře měl zájem značný počet chovatelů a krmivářů. Mluvilo se o krmení dojnic bez GM krmiv, o odchovu jalovic i výrobě krmiv v době změny klimatických podmínek.

První přednášku si po přivítání účastníků Lenkou Hansovou (Hansa obchodní s. r. o.) a Josefem Uchytilem (Mikrop Čebín a. s.) připravil Ing. David Attendorn (Hansa obchodní s. r. o.). Zabýval se tématem výživy dojnic v jihočeském regionu po jednom roce bez GMO.

Vysvětlil, jak se vyvíjely požadavky mlékáren na dodávky mléka ze stád bez užívání surovin s GMO. V únoru 2016 proběhlo setkání zástupců MHD JIH a mlékárny Goldsteig v Drahonicích.  Bylo ujednáno, že od 1. března 2016 začne přechodné období pro dodávání požadovaného mléka. Firma Lacon GMBH odebírala vzorky krmných směsí s tím, že povolený limit kontaminace GMO byl 0,9 % suroviny. Od 1. června potom začaly oficiální dodávky mléka bez GMO do mlékárny Goldsteig. Od letošního 1. května má začít přechodné období pro dodavatele mléka (bez GMO) do mlékárny Klatovy. Ing. Attendorn dále popsal výsledky provozního ověření užitkovosti dojnic krmených surovinou bez GMO v ZD Netřebice na farmě Chodeč. Užitkovost krav je asi 9600 kg mléka za laktaci (denně 27,26 kg na krávu, resp. 31,65 kg na zapojenou do KU) s počtem somatických buněk v mléce u všech krav průměrně 242 000 v ml. Krmná dávka je tradiční a náklady na krmivo vzhledem k užitkovosti jsou nízké.

O akceleraci odchovu telat přednášel praktický veterinární lékař MVDr. Ondřej Bečvář. V úvodu řekl, že podle studie ve Wisconsinu  jsou náklady na odchov telat od narození do odstavu vysoké, a čivní přibližně 9200 Kč (133 Kč za den). Proměnné náklady tvoří asi 15 % všech nákladů a patří sem úhyn, náklady na veterináře, podestýlku, a odpisy. Vybavení stáje jsou asi 4 % (napájení, pastér, boudičky), náklady na krmiva tvoří 34 % (zbytkové mléko, mléčná náhražka, startér, seno) a nejvyšší položkou je ošetřování, tedy placení ošetřovatele (47 %).  Podle jiné studie jsou náklady na odchov jalovice od narození do otelení (ve věku 24 měsíců, hmotnost 590 kg) kolem 43 350 Kč, tedy vysoké. Cílem odchovu jalovic by mělo být jejich bezproblémové otelení ve věku 21–24 měsíců, měly by být dobře narostlé (85 % váhy v dospělosti, kohoutková výška asi 135 cm, široká dlohá pánev) a zdravé.

Ing. Pavel Koukal (Mikrop Čebín a. s.) shrnul nové trendy ve výživě dojnic bez GMO krmiv. Sójový extrahovaný šrot (SEŠ), tedy GM krmivo, obsahuje 44–48 % proteinu (60–65 % RDP – protein degradovatelný v bachoru, 30–40 % RUP – protein nedegradovatelný v bachoru), asi 20 % rozpustného proteinu (SP), vysoký obsah lysinu, nízký obsah vlákniny a tuku a vysoký obsah energie. Ze zdrojů, které nejsou GM, jsou  pro skot vhodné bílkovinná objemná krmiva, pivovarské mláto, lihovarské výpalky, kukuřičné mláto (amygold), sladový květ, slunečnicový extrahovaný šrot, řepkový extrahovaný šrot, řepkové výlisky, hrách, lupina, geneticky nemodifikované sójové šroty, močovina, chráněná močovina, produkty kombinace močoviny a cukrů. Ing. Koukal shrnul, že lze sestavit krmnou dávku bez SEŠ, je ale nutné v ní optimalizovat frakce dusíkatých látek a aminokyselin. Vždy je dobré využívat více zdrojů proteinu a při použití tepelně upravených šrotů nezapomínat na RDP.

Brit Gordon Marley (Technical Support Manager Sill-All) se ve své prezentaci soustředil na výrobu objemných krmiv v ČR při změněných klimatických podmínkách. V úvodu řekl, že farmaření v 21. století je umění přicházet o peníze a přitom pracovat 400 hodin měsíčně a vyrábět jídlo pro lidi, kteří si myslí, že se je snažíte zabít. Nicméně zemědělce podle něho čeká lepší budoucnost, protože s růstem počtu obyvatel Země poroste poptávka po mase a mléku, i když se změnou klimatu vzrostou i výrobní náklady.

Podrobněji v týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *