Pracovní společnost nástavkových včelařů na sněmu zvolila novou radu

Tradičně v Třešti, uprostřed republiky, se konal třetí sněm Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ – jednání nejvyššího orgánu společnosti. Kromě pravidelných voleb se přítomní dozvěděli o moderních metodách tlumení varroózy za pomoci organických kyselin, něco z teorie cyklů přemnožení kleštíka včelího, o nedostatcích v hodnocení a zkoušení medu podle evropské legislativy nebo i zcela nový pohled na marketing ve včelařství v ČR.

Akci doprovázel Jarní seminář nástavkového včelaření. Hlavním hostem Sněmu byl předseda PSNV-DE Robert Loeffler, který představil německý koncept tlumení kleštíka včelího (varroózy) pouze pomocí organických kyselin. Schéma spočívá v jarním vložení dostatečného množství stavebních rámků a následném odstraňování zavíčkovaného trubčího plodu – jednoduché zootechnické opatření, které dokáže ulevit včelstvu od časného přemnožení kleštíka. Po medobraní nejlépe již v červenci se aplikuje kyselina mravenčí ve formě odpařovačů s dlohodobým účinkem – Nassenheider, různé houbičky, Liebigův odpařovač, FAM apod. Možná je také aplikace thymolu za soustavného sledování spadu v tomto kritickém období. V listopadu a v prosinci (bezplodém období) se němcům osvědčila aplikace kyseliny šťavelové (3,5 %) v roztoku s cukrem. Viz výňatek z jeho přednášky ve videosekvenci.
Z hostů vystoupil krátce také nový předseda Českého svazu včelařů RNDr. Václav Švamberk který vyjádřil své krédo řídit Svaz tak, aby včelařství jako celek z toho profitovalo.
Složení nové Rady PSNV-CZ pro nadcházející tříleté období: Zdeněk Klíma, Bronislav Gruna, Jiří Matl, Radomír Hykl, Michal Bednář, Jiří Teplý, Jiří Němec, Tomáš Jaša. Dozorčí rada: Miloslav Musil, Pavel Novák, Vladimír Sabolovič.

• Předseda PSNV-CZ: MVDr. Zdeněk Klíma.
• 1.místopředseda: RNDr. Leopold Matela
• 2. místopředseda: Mgr. Bronislav Gruna

 

 

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *