Profesor Paul M. Fricke: O plodnosti skotu

Sál v Krásné hoře přivítal 6. března po dvou letech amerického profesora z univerzity ve Wisconsinu Paula M. Freckeho. Zahraniční host se v třetím dílu přednášek v ČR zaměřil na reprodukci, optimální měření jejích ukazatelů, reprodukční programy a vliv na ekomiku farmy.

Seminář sponzoroval a uspořádal trojlístek firem – Pfizer Animal Health, Groupe Glon a CRV. Účast byla velice hojná, sál v Krásné Hoře praskal ve švech. 

Prosesor nemusel české chovatele dlouho přesvědčovat, že plodnost je asi nejdůležitější vlastnosti dojeného skotu a její optimální management rozhoduje o ekonomice chovu. Kolik stojí jedna zabřezlá kráva, jaká je hodnota březosti? Každý chovatel by si tuto otázku měl ve svém chovu odpovědět – finanční hodnota je totiž v každém z chovů různá. Proměnné, které je nutné vzít v úvahu jsou např.:

  • Současná mléčná užitkovost
  • Budoucí očkávaná mléčná užitkovost.
  • Věk krávy
  • Současné laktační dny.
  • Cena mléka atd.

 V USA se pohybuje průměrná hodnota březosti jedné krávy od 300 do asi 650 dolarů, nejvíce je to kolem 450 USD. Variabilita je také uvnitř stáda – není totiž kráva jako kráva. U některých krav může být hodnota březosti výrazně záporná (až -1150 USD i více), průměr je asi kolem 350 USD, ale u vynikajících dojnic je hodnota březosti až 3850 USD!!!

Podrobné informace z přednášek přinese dubnové číslo Našeho chovu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *