Prohlídka robotizované stáje

V rámci tradičního setkání, které pro chovatele skotu uspořádala akciová společnost Fremis, si jeho účastníci mohli prohlédnout plně robotizovanou produkční stáj společnosti Proteco Agro, s. r. o., v Ohařích na Kolínsku. V novostavbě celé ze dřeva byla kromě dojicích robotů Lely Astronaut v plné výbavě k vidění také robotizovaná krmná linka Triomatic.

Proteco Agro, s. r. o., obhospodařuje 1200 ha zemědělské půdy a zabývá se klasickou zemědělskou prvovýrobou. V živočišné se zaměřuje na produkci mléka, z jejíž části firma vyrábí tradičními metodami kysání vlastní mléčné produkty, jako jsou jogurty, různé druhy sýrů či poctivé české máslo.
Jak již bylo uvedeno, dojnice jsou ustájené v moderní stáji s kapacitou pro 242 dojnic. O založení, ale i přihrnování krmiva do žlabu se stará krmný robot Triomatic, model T40. Uvedená automatická krmná linka se skládá ze tří částí. Tou první je soustava zásobníků s posuvným dnem, na němž jsou uloženy komponenty krmiva, respektive kukuřičná siláž, senáž a seno, případně sláma. Druhou část linky tvoří řezný systém se dvěma protiběžnými břity, čímž se dokonale odděluje zvolené množství objemného krmiva a tím se zamezuje jeho znehodnocení. Třetí část představuje malý míchací vůz se dvěma vertikálními šneky, který je zavěšený na vysuté dráze, po níž se dostane z tzv. kuchyně až do stáje. Po krátkém zamíchání objemného a jadrného krmiva, včetně nezbytných minerálií robot, který se pohybuje po stáji zcela nezávisle pomocí elektromotorů, dopraví a vyskladní krmnou dávku na požadované místo. Celý proces krmení je řízený a kontrolovaný centrální řídicí jednotkou, do níž může obsluha zadávat pokyny přes dotykovou obrazovku.
Akce, která se odehrála 26. dubna, pokračovala přednáškami a končila společenskou částí v sousední obci Němčice, respektive v tamním Vigvam resortu. O obsahovou náplň semináře se postarali Ing. Mojmír Severin, který se s posluchači podělil o analýzu zemědělských komodit, a MVDr. Pavel Novák, jenž v praktické prezentaci ukázal  význam dodržování zásad zoohygieny a zajištění welfare v chovech dojeného skotu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *