Prohlídka zemědělské farmy ve Bzí

V rámci semináře pořádaného společnostmi DeLaval a Klas Nekoř v obci Bzí jsme navštívili rodinnou farmu Machačkových. V produkční stáji jsou krávy dojeny pomocí dvou robotů VMS Delaval a firma dodala i další technologické prvky.

Zemědělská farma Bzí je rodinná farma, kde pracuje šest zaměstnanců a tři rodinní příslušníci. Rozloha farmy je 270 hektarů a nachází se v nadmořské výšce 460 m.  Chovají 140 dojených krav českého strakatého a holštýnského plemene a dojí 102 dojnic.  V roce 2011 byla původní stáj K-174 zrekonstruována na volné boxové ustájení s matracemi v ložích a byl uveden do provozu první robot od firmy DeLaval. Ve stáji jsou hydraulické lopaty na kejdu, v mléčnici chladicí tank s přímým chlazením o kapacitě 4500 litrů. V roce 2013 byl dokoupen a instalován druhý robot, protože se majitelé rozhodli využít stáj jen pro krávy v laktaci. Pohyb krav ve stáji je řízený, a to systémem Feed first. Krávy stojící na sucho jsou přesunovány do stlaných kotců vně stáje, kde je i porodní box. Dojnice jsou celoročně ustájeny a krmeny směsnou krmnou dávkou.

Současná dodávka mléka do mlékárny je asi 2500 litrů denně, aktuální nádoj na robota a dojnici 25 litrů mléka, a užitkovost dojnic je 7300 litrů mléka za laktaci. Dalším cílem majitelů farmy je zvýšit počet krav dojených robotem na 120 kusů.*

Podrobnější informace v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov 5/2016.

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *