Prvotelka je šampiónkou Orlického poháru

Putovní soutěžní přehlídka českého strakatého skotu Orlický pohár, která se každý rok koná na jiném místě, tentokrát zavítala na farmu Šedivec společnosti Klas Nekoř, a. s. Sedmý ročník se vrátil na původní místo, kde před sedmi lety tato tradice začala. Šampiónkou výstavy se stala prvotelka z akciové společnosti Podorlicko, konkrétně z farmy v Mistrovicích.

Druhého června organizátoři dokázali přemluvit záludné počasí a na rozdíl od zbytku republiky se v podhůří Orlických hor mohli návštěvníci vyhřívat v paprscích slunce. Kravám už to asi tak příjemné nebylo, ale tepelná nepohoda nebyla na soutěžících vůbec znát.

Role rozhodčího se ujal Luboš Novák ze ZD Krásná Hora. V konkurenci 30 zvířat z deseti podniků vybíral ty nejlepší v kategorii prvotelek a starších krav. Následovalo vyhodnocení krávy s nejlepším vemenem a ocenění celoživotní užitkovosti.

Zatímco v předchozích dvou letech se hodně radovali v akciové společnosti HORAL, Hláska, letos slavili v Mistrovicích, kterým patřilo první místo v mladých i starších kravách. V závěru rozhodčí s komentářem „Ta kráva nemá chybu“ vybral prvotelku po Kingovi (RAD 440) narozeném 21. září 2013, která na první laktaci nadojila 7864 kg při složkách 4,26 % T, 3,83 % B.

Titul za nejlepší vemeno putoval chovatelům z a. s. VIKA Kameničná za krávu 315 923 953 po AMT – 048 Galileo.

Vítězka minulých ročníků z Hlásky (kráva 208 403 952 po Argenovi) ale přece jen bodovala. Její chovatelé si odvezli pohár za nejlepší celoživostní užitkovost.*

Více z akce přinese červencový Náš chov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *