Roboty zvyšují výkon třídičky i kvalitu vajec

Ve snaze dosáhnout nejvyššího standardu technologické hygieny, ale i zefektivnit výrobu producenti konzumních vajec pořizují třídírny s vyšším stupněm automatizace a robotizace procesů. Patří k nim i chovatelé akciové společnosti Proagro Nymburk, kteří investovali do třídičky Moba Omnia PX 350 představující nejmodernější technologii, jež je v sektoru produkce vajec k dispozici.

Přechod na centrální třídění vajec byl v uvedené středočeské společnosti zahájen asi před dvaceti roky. Z kapacitních důvodů chovatelé před půldruhým rokem nahradili původně využívaný třídicí stroj výkonnějším modelem stejné značky.
„Nový stroj Moba Omnia typ PX 350 s uváděným hodinovým výkonem 120 tisíc vytříděných vajec je technologie pro třídění a balení vajec podle hmotnosti. Vstup na třídičku máme plně automatizovaný, to znamená, že robot překládá vejce z palety na dopravník osazený několika detektory, jejichž citlivost lze nastavit z centrálního počítače. Namísto dříve používaných prosvětlovacích pultů detekují otevřená vejce, znečištěnou skořápku, mikrokřapy, ale i vejce s krvavými tělísky a skvrnami. Třídička je dále vybavena ÚV filtrem, který ošetřuje povrch skořápky, čímž se podle výrobce zlikviduje až 90 % patogenů na skořápce, což významně přispívá k ochraně spotřebitele. Na výstupu ze stroje je šestnáct drah, přičemž na každé lze nastavit hmotnostní kategorii a druh balení. Mašina je natolik rychlá a sofistikovaná, že ji obsluha přibrzďuje. Z toho důvodu plánujeme plně automatizovat také koncovku, kde robot bude skládat vejce do krabiček a krabičky do kartónů, které bude rovnat na palety ve skladu podle odběratele,“ představil na úvod nejmodernější třídičku místopředseda představenstva akciové společnosti Proagro Nymburk a vedoucí obchodu v jedné osobě Ing. Zdeněk Mlázovský.
Zbývá jen dodat, že zmiňovaná třídička, kterou zatím mají jen na dvou místech v republice, je zhotovena z plastových a nerezových prvků a má svůj vlastní program sanitace, respektive po skončení pracovní doby se sama umyje a vyčistí.*
Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov.

Komentáře ke článku 6

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *