Šestadvacátý ročník francouzského veletrhu

Mezinárodní zemědělský veletrh Sommet d l' elevage zaznamenal ve všech ohledech nejvýjimečnější ročník. Potvrdila se jeho pozice jako jedné z největších evropských přehlídek i proto, že jeho branami letos prošlo 93 tisíc návštěvníků. Veletrh je rovněž nepopiratelně obchodní událostí v mezinárodním měřítku a zcela jistě je největší výstavou nejen francouzských plemen skotu, ovcí a koní.

Letošní výstava byla speciálně věnovaná plemeni limousin. Národní šampionát probíhal v hale Zénith, jindy využívané jako koncertní síň, která představovala dokonalé místo pro přehlídku.

Šampionátu se zúčastnilo více než 400 nejlepších zvířat a soutěžila o nejvyšší ocenění a některá byla také vydražena na aukci. Zvířata byla na šampionátu představována celkem v 18 sekcích podle věku a pohlaví, sekce s vyšším počtem zvířat byla ještě rozdělena na skupiny. Národní přehlídka trvala po celé tři dny a aukce proběhla druhý den večer.

V aukci bylo nabízeno 24 zvířat a všechna byla prodána. Tři býci zůstanou ve Francii, zbytek byl prodáván chovatelům ze Švýcarska, Polska, Velké Británie, Portugalska a Španělska. Účast na aukci včetně četných zahraničních delegací, byla pozoruhodně vysoká.

Počet zvířat masných plemen, která se v hale Zénith vystřídala bylo cekem 750 (salers, charolais, aubrac, belgické modrobílé, plavý akvitánský, gasconne, hereford, bazadaise, parhenaise, rouge des Prés).

 

Soutěže  plemene montbeliard

Inter regionální přehlídka francouzského dojemného plemene montbeliard přilákala velké množství diváků. Svá nejlepší zvířata přivezlo 88 farmářů reprezentujících 17 různých departementů, soutěžilo celkem 132 krav. Již páté soutěžní přehlídky mezi regiony na veletrhu Sommet de l‘ elevage se zúčastnila výjimečná zvířata a návštěvníci je bouřlivě přivítali. V hale dojeného skotu ale samozřejmě probíhaly další soutěže a přehlídky. Celkem tu bylo ustájeno a nakonec se v ringu předvedlo 550 dojených plemen skotu (např. holštýnské, normandské, jerseyské, abondance, tarrentaise, brown swiss, simentálské).

 

Šampionáty oví

Plemena ile de Francie, texel a charollais ovce měla v malé hale také své soutěžní přehlídky a k vidění byla i další plemena ovcí. Celkem jich bylo na 300 (lacaune, suffolk, rouge de l’Ouest, blanche du Massif Central rustikální rava, noire du Velay, grivette, bizet a další)

 

Tažní koně

Velký počet návštěvníků procházel venkovním ústěním koní a prohlížel jejich ustájení a přihlížel přehlídkám. Jako každoročně se výstav zúčastnili hlavně chladnokrevní koně. Během tří dnů se jich vystřídalo na 400 (například comtois, ardennais, percheron, auxoin).

 

Dvacátý šestý ročník v číslech

  • 460 vystavovatelů, 300 mezinárodních z 32 zemí
  • 18 ha venkovní výstavní plochy
  • 78 000 m2 prostorů hal
  • 93 000 návštěvníků
  • 4 500 zahraničních návštěvníků z 85 jiných zemí
  • 35 exkurzí na farmách a podnicích
  • 2 000 zvířat 70 odlišných plemen
  • 190 novinářů, z toho 40 zahraničních z 22 zemí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *