Slovak Soya – Slovensko „bez GMO“

Svaz výrobců krmiv, skladovatelů a obchodních společností vyvinul iniciativu, která by mohla zajistit, aby Slovenská republika neprodukovala a neuváděla na náš trh polotovary a základní potraviny na bázi geneticky modifikovaných organismů. Tento projekt je uváděn pod názvem Slovenské potraviny bez GMO v podobě „Čisté linie bez použití GMO“.

Iniciativa se hlásí k principu tzv. předběžné opatrnosti, což v tomto projektu má na mysli výrobu v oblasti genetických technologií a genetických manipulací. Pokud jde o vědecký přístup, jde čistě o obchodní záležitost. „Reagujeme tak na evropský trend, který se snaží minimalizovat, resp. omezit využívání geneticky modifikovaných organismů. Další z důvodů je využít výhodu Slovenska, která spočívá v možnosti absolutní soběstačnosti v produkci krmiv – především sóji – která je z hlediska dovozu kromě jiných zdrojem GMO. Toto je nesporná výhoda oproti zemím s vysokou spotřebou sóji na výrobu krmiv,“ sdělil na krmivářské konferenci v Brně výkonný ředitel společnosti AgroCert Ing. Marek Lukáčik. Podle iniciátorů projetku představuje omezení dovozu sóji ke krmení v případě Slovenska úsporu asi 35 až 40 mil. eur.

Za tímto účelem Slováci založili v roce 2017 certifikační společnost AgroCert, s. r. o. Založilo ji zájmové sdružení právnických osob Svaz výrobců krmiv, skladovatelů a obchodních společností (ZVKSOS) spolu s firmou JACON s. r. o. Důvodem jejího vzniku byl projekt  „Čisté linie bez použití GMO“ a certifikace registrovaných značek „Slovak Soya“ a „Vyrobeno bez použití GMO.“ Jednatelem společnosti je Ing. Marian Uhrík, který je zároveň předseda představenstva Svazu výrobců krmiv, skladovatelů a obchodních společností.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *