Společné farmaření

Na cestě po švédském regionu Skåne jsme navštívili také farmu, jejíž původní rozměry jsou nyní mnohonásobně větší a k níž patří také zámeček, který slouží jako restaurace a kavárna.

Mléčnou farmu v Skottorpsu Säteri řídí Lars Inge Gunnarsson, který převzal farmu v sousední vsi Ränneslöv v polovině 80. let od svého otce a tehdy chovali 90 krav. Od té doby se firma rozrostla a nyní zahrnuje devět zemědělských podniků o celkové zemědělské ploše 1550 ha a má celkem 16 zaměstnanců. Produkují zejména mléčné výrobky, ale také maso, obilí a energii. Velký důraz ale kladou na ekologii. Společnost má 710 dojnic a dojí se na dvou farmách třikrát denně. Většina krav (460) se dojí  právě v Skottorpu v paralelním dojírně a další na původní farmě v Ränneslövu. Plemeno krav je převážně švédské nížinné a asi 20 % dojnic je švédských červenostrakatých s průměrnou mléčnou užitkovostí 11 300 kg mléka za rok.  Mléko se dodává do mlékárenského družstva Arla, ale část se zpracovává na farmě a vyrábí se sýry. Výrobní kapacita faremní mlékárny je 300 tun ročně a má tři zaměstnance.
Krmiva pro skot se pěstují přímo na farmě (tráva, kukuřice a obilniny) a k dalším plodinám patří brambory a cukrová řepa.
Skottorp Säteri má i dvě větrné elektrárny (kapacita 150 kW a 600 kW) a také bioplynovou stanici.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *