Strakatý skot v roce 2016

Tradiční setkání chovatelů na Zvíkově uspořádaly minulý týden společnosti Reprogen, a. s., Jihočeský chovatel, a. s., a Sdružení jihočeských chovatelů, z. s. Součástí akce bylo kromě vystoupení ministra zemědělství, představitelů chovatelských svazů a zástupců obou plemenářských organizací také předávání cen za nejlepší krávy regionu z hlediska součtu kilogramů tuku a bílkovin.

Jedním z vystoupení byla prezentace ředitele Svazu chovatelů českého strakatého skotu Pavla Krále.

Ten informoval například o vývoji společného německo-rakousko-českého výpočtu plemenných hodnot DAC. V roce 2009 byly zavedeny plemenné hodnoty masné užitkovosti strakatého skotu, o dva roky později PH pro exteriér. V roce 2014 došlo k implementaci plemenných hodnot pro mléčnou užitkovost a v této chvíli se připravuje zavedení PH pro znaky fitness (zbývá plodnost a obtížnost porodů). Od dubna 2016 jsou býci řazeni podle souhrnného indexu GZW ve společném žebříčku býků vstupujících do německo-rakousko-českého výpočtu. Chovatelé mají k dispozici i hodnocení genomických plemeníků. „Je také připraven žebříček krav podle stejného ukazatele,“ uvedl Pavel Král.

Ve složení indexu GZW přitom došlo v poslední době ke změnám, jak upozornil ředitel svazu. Jsou aktualizovány genetické parametry, došlo k zařazení indexu vitality, změnil se poměr tuku a bílkovin a zastoupení jednotlivých složek indexu masné užitkovosti.

S tím podle Krále souvisí i inovace svazových soutěží. Nově jsou hodnoceny právě podle indexu GZW a bude do nich zařazen pouze chovatel s minimálně padesátiprocentním podílem českého strakatého skotu ve stádě.

 

Více si přečtete v Zemědělci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *