Triomatic T40 nové generace

Nizozemská společnost Trioliet je v ČR známá jako výrobce krmných vozů. Na letoším EuroTieru získala od odborné komise stříbrnou medaili. Vyvinula totiž nový řezací systém pro dávkování do krmného automatu.

Předchází potenciálnímu zahřívání silážní hmoty díky špatné manupulaci při odběru, kdy se bloky siláží příliš rozruší a ke krmivu se tak dostane vzduch. Aerobní bakterie a kvasinky tedy začnou pracovat, spalovat živiny a zahřívat siláž. To je v praxi nežádoucí. Díky modernímu trendu automatizace krmných zařízení se právě nařezané bloky objemného krmiva zakládají do zásobníku na několik dní a postupně se odebírají.

Firma Trioliet tedy vybavila krmný systém Triomatic T40 novým zařízením, dvěma ozubenými rotačními kotouči, které aktivně odřezávají hmotu z bloku. Tím se zajistí, aby docházelo k minimálnímu narušování siláží a tudíž i minimálnímu zahřívání a tedy i ztrátám na živinách.  Systém navíc do značné míry udržuje strukturu píce při odřezávání a minimalizuje uvolňování píce, která se v daném okamžiku nezkrmí a zůstane v zásobníku s přesností na 2 kg. Toho bylo dříve nemožné dosáhnout.

Výrobce uvádí i další výhody, jako jsou nízké nároky na údržbu a energii.

Základem systému je automaticky řízený krmný vozík se dvěma vertikálními míchacími šneky zavěšený a pojíždějící na kolejnici nebo na vlastním podvozku. Jeho nezávislý pohyb po stáji zajišťuje hnací ústrojí napájené el. proudem z kolejnice. Zakládání krmiva obstarává příčně položený pásový dopravník. Rychlost pásu vynášecího dopravníku i míchacích šneků lze plynule regulovat. Tak je možné nastavit parametry zakládání a míchání krmiva přesně podle aktuálních potřeb. Jeho součástí je také zařízení pro přihrnování krmiva ve stáji. Jednotlivé modifikace se liší především způsobem meziskladování a plnění komponent TMR do korby zakládacího vozíku.

U varianty Triomatic T40 je krmivo meziskladováno v soustavě vedle sebe uspořádaných zásobníků s podlahovým dopravníkem. Oddělené krmivo padá na dopravník, který je umístěn pod čely zásobníků a je rovněž společný pro všechny zásobníky. Tento dopravník potom plní krmivo do korby krmného vozíku. Varianta New Edition je vybavena zmiňovanými kotoučovými noži, které oddělují krmivo na dopravník.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *