Včelařské zajímavosti a novinky na Techagru

Na letošním Techagru bylo z hlediska včelařiny opravdu na co se dívat. Sešla se zde řada novinek, které krátce představujeme.

Nabídka slovenské firmy Prives, s. r. o., z Prievidzy pro manipulaci s úly a kočování je opravdu široká. Na výstavě v Brně zaujalo velice praktické řešení konstrukce přívěsného vozíku s nadstavbou pro kočování se včelstvy. Pro menší včelaře je vhodný přívěs Pikolo s nadstavbou pro osm včelstev, který je řešen jako samostatná plošina s možností dovybavení bočnicemi pro jiné využití přívěsu. Včelař si může pořídit několik nadstaveb a s nimi kočovat.

Firma nabízí také velké kočovné systémy např. pro převoz 20 včelstev současně. Pro zamezení krádeže včelstev je vhodná klecová nadstavba, zajímavé jsou také nadstavby „Pojízdná medárna“ nebo „Včelín“. Ve videoukázce je fungování mobilního jeřábu pro přemísťování úlů při kočování.

Výborným pomocníkem při přepravě úlů, nakládání a vykládání nebo manipulaci s větším balením medu je zdvíhací vozík zvaný Včelyft, obdoba Apiliftu německého výrobce.

 

Kontinuální tavidlo voští za sucha

Možná nejdůležitější novinkou letošní včelařské výstavy byl zcela nový stroj firmy Lankoff z Polska, kterou zastupuje v ČR Včelí farma Říha. Jde o kontinuální tavidlo (lis) na vosk bez použití vody – vyřezané voští z rámků se do něho vkládá četně případných drátků. „Zařízení pracuje kontinuálně. Válce jsou vyhřívané na 130 °C, což je maximální teplota, při které si včelí vosk zachovává své vlastnosti a také se nevznítí. Jde o válcový lis, který lisuje silou dvaceti tun. Lis nejdříve vytlačí se souší vzduch, zahřívá je a vosk vytéká dolů. Veškerý odpad – svlečky, drátky nebo zbytky pylu vyjíždí po válci do horní polohy, kde je šnekovým dopravníkem odstraňován. Tento materiál se může pak využít jako palivo.

Výkonnost zařízení jsou 2 kubické metry voští za hodinu. Zařízení je poháněno třífázovým motorem o příkonu 0,5 kW, včetně vyhřívání má stroj příkon 7 kW, což je s přihlédnutím k jeho výkonnosti dobrá bilance.

 

 

Automat na prodej sklenic medu

Firma Apidomia neboli Jaroslav Vodička si každou výstavu neodpustí nový vynález. Letos přišel a automatem na prodej medu ve sklenicích. Myšlenka mírně kopíruje prodej čerstvého mléka z farem v prodejních automatech. Med je na tom však mnohem lépe z hlediska trvanlivosti a hygienických norem, tudíž by rozvoj těchto automatů mohl být mnohem jednodušší.

V sortimentu má zatím velký a malý „medomat“. Pomocí velkého zařízení lze prodávat např. druhové medy, volitelné balení medu, automat vrací a sčítá mince. Investice a případné nájemné za přístroj jsou však vyšší.

Malý automat může soužit jako reklamní i prodejní místo zároveň, je vhodný pro venkovní a vnitřní použití a nezabere téměř žádný prostor. Je konstruován na malé sklenice (350 nebo 450 g) a jednotnou platbu jednou mincí (50 Kč.)

„Tento nový způsob prodeje medu testujeme na brněnském Hlavním vlakovém nádraží, takže pokud mají včelaři zájem, je možné se tam přijít podívat,“ dodal Jaroslav Vodička.

Více včelřských novinek v týdeníku Zemědělec a Našem chovu.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *