Ve Francii jsme navštívili také farmy

Cestou na evropskou holštýnskou show jsme navštívili dvě francouzské alsaské farmy, které se specializují zejména na morfologické vlastnosti krav, na jejich exteriér a šlechtí tzv. show krávy.

Earl Wollenburger
Na rodinné farmě Laurenta Wolllenburga hospodaří farmář s rodiči a sestrou v centru města Bindernheim (1000 obyvatel) v Alasasku,  jen pár minut od Colmar výstaviště. Zaměřují se spíše než na užitkovost na exteriér, morfologické vlastnosti holštýnských krav. Chovají plemenice hlavně jedné rodiny označované Riedill. Na farmě chovají celkem 66 dojnic s užitkovostí asi 8209 kg a hospodaří na 110 ha zemědělské půdy. Na 50 ha pěstují kukuřici, 20 ha pšenici a 40 hektarů tvoří travní porosty.

GAEC Wilt
Farma hospodaří v malé obci v Alsasku (Dachstein). Na rodinné farmě pracují Olivier, Jean-Claude Nicolas a Anne-Lise Wiltovi. Využívá smíšeného typu hospodaření (rostlinnou a živočišnou výrobu), nachází se v blízkosti štrasburského letiště a jen několik minut od Colmaru. Polovinu stáda 115 holštýnských dojnic tvoří exteriérově elitní krávy.  Průměrná užitkovost je 9436 kg mléka. Na poli pěstují trávy, kukuřici, pšenici, cukrovou řepu a vojtěšku.*

Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *