Velká rekonstrukce v Lukové

Na farmě v Lukové chovají asi 950 holštýnských krav krav s užitkovostí 11 000 kg mléka s tučností 3,73%, a obsahem bílkovin 3,36 %. Na farmě současné době probíhá rekonstrukce produkčních stájí, a to postupně po polovinách stájí a za stálého provozu.

Příští rok plánují rekonstruovat odchovnu jalovic. Stáj bude otevřená s proti průvanovými sítěmi a svinovacími plachtami, bude mít nová boxová lože vybavená matracemi a novou drážkovanou betonovou podlahu krmiště, kaliště. Kejdu budou odklízet shrnovací lopaty.

V produkční stáji jsou dojnice rozdělené do skupin podle fáze laktace a výšky nádoje. Krávy stojící po jsou dojeny v malé dojírně na porodně do konví pro napojení telat a později přesunuty do produkční stáje.

Telata zůstávají ve venkovních individuálních boxech obvykle asi do šesti týdnů a jalovičky jsou potom ustájeny ve skupinových kotcích v teletníku. Býčci se zhruba v měsíci věku prodávají jako zástavoví.

V současné době se dojí 720 krav v rybinové rotační dojírně Wesfalia (Gea) s 32 dojícími stáními, jejíž průchodnost je asi 135 dojnic za hodinu. V mléčnici jsou chladicí tanky o objemu dvakrát po 10 000 litrech a jeden o objemu 5000 litrů mléka.

Zkrmují mimo jiné travní i kukuřičnou siláž, hrachovou i jetelovou senáž a také mláto. Zbytky a špatné krmivo, které se nehodí pro krmení skotu, se dává do bioplynové stanice.

Podrobněji v časopisu Náš chov 5/2017 a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *