Více než 34 selat na prasnici a rok

Skutečně dobrých výsledků v chovu prasat lze dosáhnout jen s moderní technologií. Střediska skupiny farem LIPRA PORK a. s. prošla v posledních letech nákladnými rekonstrukcemi a modernizacemi tak, aby splňovala požadavky na moderní chov prasat včetně welfare.

Společnost LIPRA PORK a. s. patřící do skupiny Agrofert deklaruje, že vykrmuje pouze zvířata narozená a odchovaná v ČR. Vlastní selata chová ve čtyřech reprodukčních střediscích v obcích Březina, Libichov, Libřice a Lipec. Posledně jmenovaná farma poskytla možnost reportáže. Hovořili jsme s vedoucím farmy Ing. Petrem Udržalem a vedoucí porodny Ing. Veronikou Malíkovou.

 

Repopulace na DanBred

Jak u úvodu sdělil vedoucí farmy Petr Udržal, původní provoz na farmě Lipec byl ukončen v roce 2012. Všechna zvířata putovala na jatka. Vše se zbouralo, z hal zůstala pouze střecha a nosné sloupy. Rekonstruovat se začalo v září 2012 a v září 2013 byla kolaudace. Nově byl vybrán dánský šlechtitelský program DanBred.

Na farmě Lipec je ustájeno 1200 prasnic základního stáda, z toho je asi 10 % čistokrevných yorkshirek (jinak také LW neboli BÚ). Prasniček je asi 600, skupiny dochov 7700 a selat na prodnách zhruba 4000. V Lipci je uzavřený obrat stáda.  „Prasničky pro obnovu si chováme sami, jedná se o čistokrevné prasnice yorkshire a F1 generaci landrase x yourshire.

Semeno yorkshire a landrase nakupujeme z Německa. Inseminační dávky plemene duroc na finálního hybrida děláme na vlastní inseminační stanici ve Skršíně. Inseminaci prasniček provádíme klasickou metodou klasickými pipetami, pro prasnice používáme intrauterinní pipety – semeno se zavádí až do děložního rohu,“ objasnil Petr Udržal strukturu stáda a inseminační postupy.

 

Přísná pravidla biosekurity

Farma dodržuje přísnou biosekuritu. Žádná návštěva nesmí mít minimálně 48 hodin kontakt s prasaty, kompletní černá a bílá zóna. Veškreré šperky, mobily se musí odložit – následuje mytí vlasů a převlečení do přiděleného čistého prádla. Nákladní auto s krmením vždy projíždí desinfekční bránou. Vyskladnění na jatky dochází přes speciální rampu – jatecké auto tedy vůbec nezajíždí do areálu. Vyskladňuje se také pondělí – jako první den v týdnu, kdy automobil přes víkend nenavštívil jiný chov prasat.

Na farmě pracuje 12 zaměstnanců plus dva agenturní pracovníci – na manuální opakující se práci. V Lipci je zdravotní status SPF (Specific pathogen free), Stádo je prosté vší, svrabu, enzootické pneumonie, atrofické rhinitidy, mykoplasmy dyzentérie, aktinobacilové pleuropneumonie a PRRS.

Kompletní reportáž přináší lednový Náš chov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *