Více než sedm tisíc kilogramů mléka

Minulý týden se ve Skalském dvoře na vysočině konalo jubilejní 25. řádné členské shromáždění Svazu chovatelů českého strakatého skotu. Ředitel svazu Ing. Pavel Král přítomné seznámil mimo jiné s výsledky kontroly užitkovosti českého strakatého plemene za poslední období.

Podle jeho slov má v současnosti 214 řádných, 75 mimořádných a šest čestných členů. V kontrole užitkovosti je v současnosti zhruba 131 250 krav, k prvnímu lednu to bylo přesně 131 007 krav. Od minulého roku došlo podle slov ředitele svazu k nárůstu mléčné užitkovosti.
V plemenné knize bylo vloni 114 590 uzavřených laktací. Průměrná užitkovost na kus a rok činí 7174 kilogramů mléka s 3,98 % tuku a 3,52 % bílkovin.

Zajímavé jsou i další údaje – věk při prvním otelení byl 27 měsíců a 27 dní a průměrné mezidobí dosáhlo velmi dobrých 393 dní, což představuje meziroční pokles o tři dny.
Pozitivní vývoj zaznamenalo české strakaté plemeno i v oblasti masné užitkovosti.
Dále proběhlo vyhlášení chovatelské soutěže. Mezi nejlepšími producenty plemenných býků se umístily podniky Klas Nekoř, a. s., a Agronea Polička, a. s., chovateli nejlepších krav byly vyhlášeny Agro Liboměřice, a. s., ZD Libín a VOD Zdislavice.
Mezi nejlepší z hlediska kilogramů bílkovin se pak v jednotlivých kategoriích zařadily Agro Posázaví, a. s., Agrodružstvo Načeradec, ZD Nová Ves-Víska, Volanická zemědělská, a. s., a ZAS Koloveč.*

Více si přečtete v Zemědělci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *