25.05.2016 | 05:05
Autor:
Kategorie:

Dělám to, co mě baví i živí

V blízkosti Trhových Svin v obci Pěčín jsou už zdálky vidět pastviny a na nich černé a červené tečky. Když přijedete blíž, rozeznáte masný skot plemene aberdeen angus v černé i červené variantě. A když se dostanete ještě blíž, dojedete přímo na farmu rodiny Lepšových, která se už více než 15 let zabývá chovem tohoto plemene.

Vladimír Lepša začal původně s chovem angusů jako s koníčkem, aby si odpočinul od své podnikatelské činnosti na pile. Zakrátko se však do masného skotu zamiloval. Jak říká, měl k zemědělství a ke zvířatům vždy blízko.
Prvním krokem byl nákup šesti hektarů zemědělské půdy a také základního stáda pěti krav a jedné jalovice s kanadským původem. Chov se postupně rozšiřoval, do počtu třiceti matek pomocí inseminace, opět většinou kanadskými býky. A chovatel zjistil, že v takovém množství a kvalitě to jako hobby dělat nejde: „Nakonec jsem podnikání v oblasti zpracování dřeva ukončil. Zbyly mi z něj nějaké peníze, které jsem mohl investovat do rozvoje farmy,“ říká Lepša.
Dnes Lepšovi hospodaří na výměře 290 hektarů zemědělské půdy, z nichž 200 ha vlastní. Na ornou půdu připadá padesát hektarů, na nich se pěstují hlavně obilniny v potravinářské kvalitě a pícniny.*

Více si přečtete v Zemědělci a ve Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down